PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły branżowe. Minister Zalewska zapowiada kolejny pakiet zmian

  • aw/PAP    20 grudnia 2017 - 15:01
Szkoły branżowe. Minister Zalewska zapowiada kolejny pakiet zmian
Minister przypomniała, że w ostatnim czasie odwróciły się tendencje dotyczące liczby uczniów kształcących się w liceach oraz w szkołach o profilu technicznym i branżowym (fot.pixabay)

- Właściwy dobór zawodów, w których należy kształcić uczniów by zaspokoić potrzeby rynku pracy, jest obecnie ważnym wyzwaniem, któremu resort edukacji stara się sprostać, wprowadzając odpowiednie regulacje- twierdzi minister Anna Zalewska.
• W marcu przyszłego roku gotowy będzie kolejny pakiet zmian legislacyjnych, usprawniających mechanizmy współpracy przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi i technikami.

• Wcześniej ruszy kampania promująca taką współpracę – zapowiedziała w środę (20 grudnia) minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• Minister przypomniała, że w ostatnim czasie odwróciły się tendencje dotyczące liczby uczniów kształcących się w liceach oraz w szkołach o profilu technicznym i branżowym.

"W marcu zaprezentujemy kolejne mechanizmy i zmiany przepisów - będziemy próbować dokonać takich zmian w kilku ustawach, żeby szkoła branżowa i technikum były małym przedsiębiorstwem, mogącym realizować różne inicjatywy, m.in. finansowe" - powiedziała minister.

Czytaj też: Szkoły branżowe nie mają łatwego życia

W ocenie minister, pod względem regulacji prawnych, szkolnictwo branżowe i technika są już - jak mówiła - "właściwie gotowe", a przedstawiony w marcu pakiet będzie dopełnieniem mechanizmów, potrzebnych do dobrej współpracy przedsiębiorstw ze szkołami.

"Mechanizmy, które mają wspierać współpracę każdego zakładu ze szkołą są obecnie jednoznaczne i przejrzyste. Mało tego, każda spółka, każdy zakład, może założyć swoją własną szkołę, przy subwencjonowaniu, m.in. z ministerstwa edukacji" - wyliczała minister Zalewska, wskazując, że przygotowywane dalsze zmiany dotyczyć będą m.in. ustawy o finansach publicznych i ustaw podatkowych.

"Na przykład bardzo wiele firm chciałoby obdarować szkoły różnym, często bardzo drogim, sprzętem, by możliwy był faktyczny dualizm, czyli uczenie na terenie szkoły, a jednocześnie w miejscu pracy" - wyjaśniła szefowa resortu edukacji, przypominając, że zmiany były konsultowane z przedstawicielami różnych sektorów gospodarki.

"Nie tylko kończymy dyskusje i prace (dotyczące pakietu zmian - przyp.red.), ale też kończymy spotkania z branżami. Spotkaliśmy się ze wszystkimi branżami; branże same piszą z nami podstawy programowe, tak jak jest to w Niemczech, Austrii, Szwajcarii" - tłumaczyła minister.

Jej zdaniem, działające obecnie mechanizmy dofinansowywania szkół branżowych i techników, powodują, że w szkołach działa bardzo wiele klas patronackich, realizowane są staże i stypendia. Uzupełnieniem tych działań ma być duża kampania promocyjna, skierowana zarówno do przedsiębiorców, jak i uczniów oraz ich rodziców.

"Za moment będziemy z panem premierem (Mateuszem) Morawieckim podpisywać list intencyjny do wszystkich spółek Skarbu Państwa, ale również do specjalnych stref ekonomicznych; chcemy prosić, by od stycznia ruszyła ogromna kampania promocyjna - po to, żeby uczniowie i rodzice zauważyli, że mamy nowoczesny świat, nowoczesny przemysł, że warto zostać uczniem szkoły branżowej czy technikum" - powiedziała Zalewska.×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-21 09:50:31

    Potrzebujemy zmiany filozofii edukacji, czyli odejścia od bolszewizmu. Szkolnictwo zawodowe to zdanie ważne, ale drugorzędne. Przed nami namysł nad zagadnieniami poprzedzającymi ewentualną reorganizację (kolejną).