PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoły branżowe. Minister Zalewska zapowiada kolejny pakiet zmian

 • aw/PAP    20 grudnia 2017 - 15:01
Szkoły branżowe. Minister Zalewska zapowiada kolejny pakiet zmian
Minister przypomniała, że w ostatnim czasie odwróciły się tendencje dotyczące liczby uczniów kształcących się w liceach oraz w szkołach o profilu technicznym i branżowym (fot.pixabay)

- Właściwy dobór zawodów, w których należy kształcić uczniów by zaspokoić potrzeby rynku pracy, jest obecnie ważnym wyzwaniem, któremu resort edukacji stara się sprostać, wprowadzając odpowiednie regulacje- twierdzi minister Anna Zalewska.
• W marcu przyszłego roku gotowy będzie kolejny pakiet zmian legislacyjnych, usprawniających mechanizmy współpracy przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi i technikami.

• Wcześniej ruszy kampania promująca taką współpracę – zapowiedziała w środę (20 grudnia) minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• Minister przypomniała, że w ostatnim czasie odwróciły się tendencje dotyczące liczby uczniów kształcących się w liceach oraz w szkołach o profilu technicznym i branżowym.

"W marcu zaprezentujemy kolejne mechanizmy i zmiany przepisów - będziemy próbować dokonać takich zmian w kilku ustawach, żeby szkoła branżowa i technikum były małym przedsiębiorstwem, mogącym realizować różne inicjatywy, m.in. finansowe" - powiedziała minister.

Czytaj też: Szkoły branżowe nie mają łatwego życia

W ocenie minister, pod względem regulacji prawnych, szkolnictwo branżowe i technika są już - jak mówiła - "właściwie gotowe", a przedstawiony w marcu pakiet będzie dopełnieniem mechanizmów, potrzebnych do dobrej współpracy przedsiębiorstw ze szkołami.

"Mechanizmy, które mają wspierać współpracę każdego zakładu ze szkołą są obecnie jednoznaczne i przejrzyste. Mało tego, każda spółka, każdy zakład, może założyć swoją własną szkołę, przy subwencjonowaniu, m.in. z ministerstwa edukacji" - wyliczała minister Zalewska, wskazując, że przygotowywane dalsze zmiany dotyczyć będą m.in. ustawy o finansach publicznych i ustaw podatkowych.

"Na przykład bardzo wiele firm chciałoby obdarować szkoły różnym, często bardzo drogim, sprzętem, by możliwy był faktyczny dualizm, czyli uczenie na terenie szkoły, a jednocześnie w miejscu pracy" - wyjaśniła szefowa resortu edukacji, przypominając, że zmiany były konsultowane z przedstawicielami różnych sektorów gospodarki.

"Nie tylko kończymy dyskusje i prace (dotyczące pakietu zmian - przyp.red.), ale też kończymy spotkania z branżami. Spotkaliśmy się ze wszystkimi branżami; branże same piszą z nami podstawy programowe, tak jak jest to w Niemczech, Austrii, Szwajcarii" - tłumaczyła minister.

Jej zdaniem, działające obecnie mechanizmy dofinansowywania szkół branżowych i techników, powodują, że w szkołach działa bardzo wiele klas patronackich, realizowane są staże i stypendia. Uzupełnieniem tych działań ma być duża kampania promocyjna, skierowana zarówno do przedsiębiorców, jak i uczniów oraz ich rodziców.

"Za moment będziemy z panem premierem (Mateuszem) Morawieckim podpisywać list intencyjny do wszystkich spółek Skarbu Państwa, ale również do specjalnych stref ekonomicznych; chcemy prosić, by od stycznia ruszyła ogromna kampania promocyjna - po to, żeby uczniowie i rodzice zauważyli, że mamy nowoczesny świat, nowoczesny przemysł, że warto zostać uczniem szkoły branżowej czy technikum" - powiedziała Zalewska.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-21 09:50:31

  Potrzebujemy zmiany filozofii edukacji, czyli odejścia od bolszewizmu. Szkolnictwo zawodowe to zdanie ważne, ale drugorzędne. Przed nami namysł nad zagadnieniami poprzedzającymi ewentualną reorganizację (kolejną).