Szkoły dostały szczegółowe wytyczne dot. egazminów

Nauczyciele niczym szpiedzy mają przemykać po podzielonej na sektory sali egzaminacyjnej i wyłapywać ściągających - proponuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Szkoły dostały szczegółowe wytyczne dot. egazminów

Na 300 tys. zdających maturę w tym roku, tylko 450 unieważniono prace za ściąganie. Centralna Komisja Egzaminacyjna uznała jednak, że przeciw ściąganiu na egzaminach zewnętrznych trzeba wytoczyć najcięższe działa. Szkoły dostały szczegółowe wytyczne, jak organizować sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny i maturalny wiosną 2015 r. - informuje "Metro".

Do tej pory zasadą było, że na 30 zdających, musi być trzech nauczycieli - obserwatorów. Teraz nauczyciel - obserwator ma być niczym szpieg. Nic nie mówić, nie komentować, tylko obserwować i notować. Musi bowiem wypełnić tzw. arkusz obserwacji, który szczegółowo opisuje, co działo się podczas egzaminu. CKE podpowiada szkołom, jak usprawnić kontrolę. Należy podzielić salę na sektory i oznaczyć je kolorami. Ławki dodatkowo ponumerować. Uczeń przed wejściem na egzamin wylosuje miejsce, a nauczyciel dostanie dany kolor sektora do nadzorowania. Ustalenie planu podziału sali do nadzorowania będzie dla szkół obowiązkowe.

Czytaj też:  Nowoczesne ściągi na maturze

Wiesław Włodarski, dyrektor L LO im. Ruy Barbossy w Warszawie. Jego zdaniem problem ściągania na egzaminach, dotyczy garstki szkół prywatnych, głównie dla dorosłych, które reklamują się wysoką zdawalnością matur.

Czytaj też:  Polskiego nauczyciela obraz własny

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

kolejna bzdura wymyślona przez tych, którzy siedzą za biurkiem i nie mają co robić

rybniczanka, 2014-10-20 20:29:28 odpowiedz

W Dąbrowie w niektórych szkołach pozakładano kamerki i mikrofony i podgląda się i podsłuchuje na całego. Dzieci boją się chodzić do ubikacji w szkole. Czy to czasem nie jet pedofilia w dąbrowskich szkołach?

Gość, 2014-10-17 16:49:46 odpowiedz

Panie/pani redaktor: trzeba przwczytac, zanim się opublikuje. Literówka w tytule aż razi w oczy...

uki, 2014-10-15 07:40:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE