Szkoły kulą u nogi samorządowych budżetów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 27-07-2012
  • drukuj
MEN od miesięcy nie potrafi przygotować ustawy, która uwolniłaby 500 mln zł dla samorządów. Tymczasem gminy miejskie do każdego złotego z budżetu na edukację drugą dokładają od siebie.
Szkoły kulą u nogi samorządowych budżetów
ydatki lokalnych władz na edukację rosną w zastraszającym tempie. W ubiegłym roku samorządy wyłożyły na ten cel ponad 20,4 mld zł, z budżetu dostały 36,9 mld – informuje „Rzeczpospolita”.

Na tym nie koniec kłopotów gmin z domykaniem budżetów. Dotąd na ich konta nie wpłynęło 450 mln zł, które obiecano im w związku z lutową podwyżką składki rentowej.

Resort edukacji nie potrafi też od kilku miesięcy stworzyć przepisów, które umożliwiłyby uwolnienie obiecanych w lutym przez premiera Donalda Tuska 500 mln zł na dofinansowanie przedszkoli.

Samorządowcy alarmują, że ta polityka doprowadzi do masowego zamykania szkół.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że wydatki własne gmin na edukację wyniosły 70 proc. tego, co dostały od państwa w formie subwencji oświatowej. Najwięcej dołożyły miejskie – blisko 100 proc., miejsko-wiejskie – 74 proc., wiejskie – 56 proc. Duże miasta do edukacji dopłaciły 65 proc. po daje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

a ministerstwo światy to co?, przecież to powinno być źródło finansowania łącznie z samorządami albo rzeczywiście powinno być finansowanie z budżetu poprzez m.o. przy wsparciu samorządu : udostępnianie OSiR-ów i innych obiektów sportowych - to byłoby najbardziej sprawiedliwe bo istotnie oświata ...obywateli dbanie o kulturę fizyczną leży zgodnie, z konstytucja RP, do Państwa rozwiń

tenisistka, 2012-08-03 13:15:03 odpowiedz

Do poprzednika - Edukacja Narodowa jest obowiązkiem Państwa i to Rząd jest zobowiązany do jej finansowania, a nie samorządy. Nie jest to jedyna sfera i nie jedyny przypadek gdzie kolejne rządy i parlamentarzyści kolejnych kadencji nakładają na gminy realizację zadań bez zapewnienia lub wskazania źró...deł ich finansowania. Jak się pisze komentarz to trzeba mieć odrobinę wiedzy w przedmiocie sprawy. rozwiń

samorządowiec , 2012-08-03 12:03:09 odpowiedz

Ci "samo-rządowcy" ciągle płaczą. Jak nie umieją rządzić, to niech ustąpią miejsca lepszym. Posprzedawali już wszystko, co możliwe, pozaciągali straszne pożyczki i teraz nie ma na nic kasy. Pieniądze na prowadzenie publicznych, bezpłatnych placówek oświatowych są zagwarantowane przez państ...wo we wszystkich dochodach jst, a nie tylko w subwencji - jak wygodnie interpretują to urzędnicy. Subwencja jest tylko formą pomocy. rozwiń

podpisałem, 2012-07-27 21:54:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE