PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoły kulą u nogi samorządowych budżetów

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    27 lipca 2012 - 06:59
Szkoły kulą u nogi samorządowych budżetów

MEN od miesięcy nie potrafi przygotować ustawy, która uwolniłaby 500 mln zł dla samorządów. Tymczasem gminy miejskie do każdego złotego z budżetu na edukację drugą dokładają od siebie.
ydatki lokalnych władz na edukację rosną w zastraszającym tempie. W ubiegłym roku samorządy wyłożyły na ten cel ponad 20,4 mld zł, z budżetu dostały 36,9 mld – informuje „Rzeczpospolita”.

Na tym nie koniec kłopotów gmin z domykaniem budżetów. Dotąd na ich konta nie wpłynęło 450 mln zł, które obiecano im w związku z lutową podwyżką składki rentowej.

Resort edukacji nie potrafi też od kilku miesięcy stworzyć przepisów, które umożliwiłyby uwolnienie obiecanych w lutym przez premiera Donalda Tuska 500 mln zł na dofinansowanie przedszkoli.

Samorządowcy alarmują, że ta polityka doprowadzi do masowego zamykania szkół.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że wydatki własne gmin na edukację wyniosły 70 proc. tego, co dostały od państwa w formie subwencji oświatowej. Najwięcej dołożyły miejskie – blisko 100 proc., miejsko-wiejskie – 74 proc., wiejskie – 56 proc. Duże miasta do edukacji dopłaciły 65 proc. po daje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • tenisistka, 2012-08-03 13:15:03

  a ministerstwo światy to co?, przecież to powinno być źródło finansowania łącznie z samorządami albo rzeczywiście powinno być finansowanie z budżetu poprzez m.o. przy wsparciu samorządu : udostępnianie OSiR-ów i innych obiektów sportowych - to byłoby najbardziej sprawiedliwe bo istotnie oświata ...obywateli dbanie o kulturę fizyczną leży zgodnie, z konstytucja RP, do Państwa  rozwiń
 • samorządowiec , 2012-08-03 12:03:09

  Do poprzednika - Edukacja Narodowa jest obowiązkiem Państwa i to Rząd jest zobowiązany do jej finansowania, a nie samorządy. Nie jest to jedyna sfera i nie jedyny przypadek gdzie kolejne rządy i parlamentarzyści kolejnych kadencji nakładają na gminy realizację zadań bez zapewnienia lub wskazania źró...deł ich finansowania. Jak się pisze komentarz to trzeba mieć odrobinę wiedzy w przedmiocie sprawy.  rozwiń
 • podpisałem, 2012-07-27 21:54:10

  Ci "samo-rządowcy" ciągle płaczą. Jak nie umieją rządzić, to niech ustąpią miejsca lepszym. Posprzedawali już wszystko, co możliwe, pozaciągali straszne pożyczki i teraz nie ma na nic kasy. Pieniądze na prowadzenie publicznych, bezpłatnych placówek oświatowych są zagwarantowane przez państ...wo we wszystkich dochodach jst, a nie tylko w subwencji - jak wygodnie interpretują to urzędnicy. Subwencja jest tylko formą pomocy.  rozwiń