Szkoły muszą zadbać o higienę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 20-04-2011
  • drukuj
W części szkół wciąż brakuje ciepłej wody. Inne mają problemy z zapewnieniem odpowiednich urządzeń sanitarnych, z których mają korzystać uczniowie.
Szkoły muszą zadbać o higienę

Od 1 września we wszystkich szkołach musi być ciepła woda. MEN wprowadziło taki obowiązek po analizie ubiegłorocznych wyników kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z nimi w 23 proc. z ponad 6 tys. skontrolowanych placówek nie było warunków do utrzymania higieny osobistej. Brakowało wtedy m.in. ciepłej wody, mydła w dozowniku, papieru toaletowego, ręczników papierowych.

Czytaj też: Jakie mają być szkoły

Zaostrzone wymogi sanitarne wynikają z nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DzU z 2003 r. nr 6, poz. 69).

Samorządy nie będą więc mogły dłużej tłumaczyć się brakiem pieniędzy na przeprowadzenie odpowiednich remontów takich placówek.

Problem w tym, że część szkół wciąż nie spełnia wymogów związanych z zapewnieniem uczniom dostępu do ciepłej wody czy mydła w płynie. Na 14 tysięcy szkół podstawowych ponad 300 nie spełnia tych standardów. Z podobnym problemem boryka się też część gimnazjów i liceów.

Brak ciepłej wody w szkołach to nie jedyny problem szkół. Samorządy, jako ich organy prowadzące, nie mają też pieniędzy na zakup odpowiedniej liczby urządzeń sanitarnych.

Zgodnie z przepisami szkoła, które nie dostosuje się do zaostrzonych wymogów sanitarnych, musi liczyć się z tym, że zostanie na nią nałożona kara. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy z takim wnioskiem wystąpi lokalny sanepid – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Higiena bezwzględnie tak, ale ciepła woda to temat zastępczy.

NiT, 2011-04-20 19:27:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE