PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły pękają w szwach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 września 2011 - 07:10
Szkoły pękają w szwach

18 klas pierwszych – od A do U. Lekcje od godz. 14 do 18, zajęcia WF w namiocie lub w auli bez przebieralni – tak wygląda rzeczywistość tegorocznych pierwszaków, siedmio- i sześciolatków.
Za rok rodziców dzieci z podstawówek, zwłaszcza tych, które pójdą do pierwszych klas, czeka jeszcze więcej kłopotów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do I klasy obowiązkowo pójdą dwa roczniki. Oznacza to około 700 tys. nowych uczniów w szkołach. W tym naukę rozpoczęło 400 tys., a szkoły już pękają w szwach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall przy każdej okazji podkreśla, że polskie szkoły są przygotowane do reformy. Rodzice 350 tys. dzieci, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy znoszącej obowiązek nauki dla sześciolatków, widzą coś innego. W czwartek odbędzie się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Szkoły mają też problemy z opieką nad dziećmi w trakcie lekcji i braki kadrowe do zapewnienia im zajęć pozalekcyjnych. Na nauczycielskich forach coraz więcej wątków poświęconych jest temu, jak sprostać żądaniom zdesperowanych rodziców, którzy domagają się świetlicy, a w organizacji szkoły takich zajęć nie przewidziano.

Według badania OBOP przeprowadzonego w sierpniu 72 proc. ankietowanych uznało, że posyłanie sześcioletnich dzieci do szkoły jest złym pomysłem, bo nie są one przygotowane na przyjęcie tak małych dzieci. Reforma obniżenia wieku szkolnego miała być wsparta blisko 350 mln zł, które na przystosowanie szkół miało wydać MEN. Rząd, w 2009 r. szukając oszczędności, wycofał się z tych wydatków. Koszty reformy spadły więc na samorządy. Te nie mają na to pieniędzy. Niektóre z nich już teraz tylko na oświatę wydają nawet ponad 60 proc. swoich rocznych budżetów – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Lala, 2011-09-06 10:08:05

    tak to prawda....