PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły policealne biją rekordy, ale nie publiczne

  • PAP/Gazeta Wyborcza    16 sierpnia 2013 - 07:33
Szkoły policealne biją rekordy, ale nie publiczne

Samorządy rezygnują z prowadzenia szkół policealnych. W tym samym czasie szkoły prywatne fortunę wydają na promocję i biją rekordy popularności - informuje "Gazeta Wyborcza".
"Coraz więcej osób zauważa, że studia same w sobie tracą na wartości. Dzieje się tak również dlatego, że nie dają praktycznych umiejętności. A to z kolei wpływa na popularność szkół policealnych, które pomagają je zdobyć" - zauważa dr Krzysztof Bondyra, socjolog i specjalista ds. rynku pracy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Szkoły prowadzone przez prywatne firmy mają się świetnie i to nawet mimo niżu demograficznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-08-16 12:38:40

    Publiczne szkoły policealne, prowadzone w większości przypadków przez samorządy województw, są tworami skrajnie bezwładnymi i nieprzystającymi do dzisiejszych czasów. Ze względu na przepisy oświatowe, którym podlegają (w tym np. zasady zatrudniania nauczycieli) nie mogą one szybko uruchamiać popular...nych lub wygaszać niepopularnych kierunków. Poza tym w większości przypadków nie dysponują one jakąś szczególną bazą sprzętową czy zapleczem pozwalającym na prowadzenie zajęć w sposób nowoczesny i zgodny z aktualnie obowiązującymi standardami. Na drugim biegunie mamy szkoły niepubliczne, które większość nauczycieli zatrudniają na umowy cywilno-prawne (co pozwala na szybkie zatrudnianie bądź zwalnianie nauczycieli), a pomieszczenia wynajmują od innych szkół (np. nieźle wyposażonych dziennych techników). To stawia je na zdecydowanie lepszej pozycji: zanim szkoła publiczna uruchomi jakiś kierunek (tzn. zatrudni nauczycieli, nabędzie niezbędne wyposażenie itp.), szkoła niepubliczna już wypuszcza pierwszych absolwentów. A biorąc pod uwagę, że zwłaszcza ostatnio wiele szkół niepublicznych korzystało ze środków unijnych i nie pobierało opłat od uczniów (a nawet w ramach realizowanych projektów zapewniało uczniom posiłek za darmo), zatem nie ma się co dziwić, że uczniowie wolą szkoły niepubliczne.  rozwiń