PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły publiczne lepsze od prywatnych

  • GK    31 maja 2012 - 11:38
Szkoły publiczne lepsze od prywatnych

Według studentów i maturzystów, w rankingu najlepszych uczelni wyższych znajduje się 11 szkół ekonomicznych, 2 techniczne, 2 zawodowe, 1 humanistyczna i aż 4 artystyczne.
Trzeci raz oceniono uczelnie wyższe, zarówno publiczne jak i prywatne. W ramach specjalnie opracowanego badania na stronie www.rankingnescafe.pl swoimi opiniami podzieliło się aż 12 tys. maturzystów i studentów.

W tym roku internauci wyróżnili uczelnie zarówno z dużych ośrodków jak Warszawa (5 szkół), Poznań (3 szkoły), Kraków (2 szkoły), Katowice, Gdańsk, jak i mniejszych miast takich jak Łomża i Polkowice. Każda uczelnia była oceniana na pięciostopniowej skali, od 1 do 5.

Szkoły publiczne zostały ocenione nieznacznie wyżej, średnio na 4,2 pkt., zaś prywatne – 4,1 pkt. Analiza wyników trzech kolejnych rankingów wskazuje, że z roku na rok rośnie satysfakcja ze studiowana na uczelniach prywatnych.

Zestawienie najlepszych szkół wyższych zostało opracowane po uwzględnieniu 7 kryteriów oceny. Jednym z najważniejszych jest dobór kadry wykładowców. Tu na czele rankingu stoi Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie (4,8 pkt).

Drugim ważnym kryterium jest infrastruktura. W centrum uwagi są nowoczesne uczelnie. Pod tym względem wyróżnia się Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (4,8 pkt) oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie (4,8 pkt).

Kolejnymi branymi pod uwagę przez maturzystów i studentów czynnikami były: atmosfera, opinia i reputacja, równouprawnienie oraz jakość informacji na temat kierunków studiów. Choć kandydaci deklarują, że nauka będzie w centrum uwagi, to nie bez znaczenia jest czas na życie towarzyskie i miła atmosfera.

W zainicjowanym trzy lata temu rankingu NESCAFÉ z roku na rok rośnie też grono osób oceniających. W 2012 roku była to grupa 12 tys. maturzystów i studentów. Lista ocenianych uczelni jest komponowana z uwzględnieniem sugestii internautów, a interakcyjna forma oceny umożliwia każdemu zainteresowanemu uczestnictwo w badaniu internetowym. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.