PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły sportowe, szkoły mistrzostwa sportowego. Nowe zasady współpracy ze związkami sportowymi

  • MN    9 lutego 2017 - 14:16
Szkoły sportowe, szkoły mistrzostwa sportowego. Nowe zasady współpracy ze związkami sportowymi
Związki sportowe będą miały wpływ na szkolenie młodych sportowców. (fot. pixabay)

• Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki spotkali się z przedstawicielami związków sportowych.

• Głównym tematem rozmów było funkcjonowanie w przyszłości oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego.

• Założenie jest takie, że polskie związki sportowe będą miały większy wpływ na proces szkolenia, który będzie realizowany według ich programów.
Głównym tematem rozmów było funkcjonowanie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego. Ma to związek z trwającymi do 23 lutego br. konsultacjami projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w tej sprawie.

W projekcie tym określone zostały zasady tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych i szkół sportowych oraz oddziałów mistrzostwa sportowego i szkół mistrzostwa sportowego z uwzględnieniem zmiany struktury szkół systemu oświaty.

Co się zmieni?

Istotną zmianą w organizacji szkolenia sportowego w oddziałach i szkołach jest to, że szkolenie sportowe w oddziałach sportowych, szkołach sportowych, a także w oddziałach mistrzostwa sportowego oraz szkołach mistrzostwa sportowego, będzie prowadzone w ramach zajęć prowadzonych w oparciu o programy polskich związków sportowych.

Czytaj też: Minister likwiduje Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych

W projekcie rozporządzenia zaproponowano również wprowadzenie obowiązku realizowania w oddziałach mistrzostwa sportowego oraz szkołach mistrzostwa sportowego programów szkolenia sportowego we współpracy z polskimi związkami sportowymi, klubami sportowymi, stowarzyszeniami prowadzącymi działalność statutową w zakresie kultury fizycznej lub uczelniami prowadzącymi studia wyższe na kierunku związanym z dziedziną nauk o kulturze fizycznej.

Natomiast w oddziałach sportowych oraz szkołach sportowych – tak jak dotychczas – pozostawiono jedynie możliwość (nie obowiązek) realizowania programów szkolenia we współpracy z wyżej wymienionymi jednostkami.

Czytaj też: Podstawy programowe wywołały falę krytyki. Co na to minister?

Współpraca oddziałów mistrzostwa sportowego i oddziałów sportowych, szkół mistrzostwa sportowego i szkół sportowych będzie dotyczyła w szczególności:

- pomocy szkoleniowej,
- wzajemnego udostępniania obiektów lub urządzeń sportowych,
- korzystania z opieki medycznej i zabiegów odnowy biologicznej,
- prowadzenia badań diagnostycznych,
- tworzenia warunków do uczestnictwa uczniów w zawodach krajowych i międzynarodowych.

Warunki współpracy powinna określać umowa zawarta pomiędzy organem prowadzącym szkołę a właściwym polskim związkiem sportowym, klubem sportowym, stowarzyszeniem prowadzącym działalność statutową w zakresie kultury fizycznej lub uczelnią wyższą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.