Szkoły sportowe, szkoły mistrzostwa sportowego. Nowe zasady współpracy ze związkami sportowymi

• Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki spotkali się z przedstawicielami związków sportowych.

• Głównym tematem rozmów było funkcjonowanie w przyszłości oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego.

• Założenie jest takie, że polskie związki sportowe będą miały większy wpływ na proces szkolenia, który będzie realizowany według ich programów.
Szkoły sportowe, szkoły mistrzostwa sportowego. Nowe zasady współpracy ze związkami sportowymi
Związki sportowe będą miały wpływ na szkolenie młodych sportowców. (fot. pixabay)

Głównym tematem rozmów było funkcjonowanie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego. Ma to związek z trwającymi do 23 lutego br. konsultacjami projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w tej sprawie.

W projekcie tym określone zostały zasady tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych i szkół sportowych oraz oddziałów mistrzostwa sportowego i szkół mistrzostwa sportowego z uwzględnieniem zmiany struktury szkół systemu oświaty.

Co się zmieni?

Istotną zmianą w organizacji szkolenia sportowego w oddziałach i szkołach jest to, że szkolenie sportowe w oddziałach sportowych, szkołach sportowych, a także w oddziałach mistrzostwa sportowego oraz szkołach mistrzostwa sportowego, będzie prowadzone w ramach zajęć prowadzonych w oparciu o programy polskich związków sportowych.

Czytaj też: Minister likwiduje Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych

W projekcie rozporządzenia zaproponowano również wprowadzenie obowiązku realizowania w oddziałach mistrzostwa sportowego oraz szkołach mistrzostwa sportowego programów szkolenia sportowego we współpracy z polskimi związkami sportowymi, klubami sportowymi, stowarzyszeniami prowadzącymi działalność statutową w zakresie kultury fizycznej lub uczelniami prowadzącymi studia wyższe na kierunku związanym z dziedziną nauk o kulturze fizycznej.

Natomiast w oddziałach sportowych oraz szkołach sportowych – tak jak dotychczas – pozostawiono jedynie możliwość (nie obowiązek) realizowania programów szkolenia we współpracy z wyżej wymienionymi jednostkami.

Czytaj też: Podstawy programowe wywołały falę krytyki. Co na to minister?

Współpraca oddziałów mistrzostwa sportowego i oddziałów sportowych, szkół mistrzostwa sportowego i szkół sportowych będzie dotyczyła w szczególności:

- pomocy szkoleniowej,
- wzajemnego udostępniania obiektów lub urządzeń sportowych,
- korzystania z opieki medycznej i zabiegów odnowy biologicznej,
- prowadzenia badań diagnostycznych,
- tworzenia warunków do uczestnictwa uczniów w zawodach krajowych i międzynarodowych.

Warunki współpracy powinna określać umowa zawarta pomiędzy organem prowadzącym szkołę a właściwym polskim związkiem sportowym, klubem sportowym, stowarzyszeniem prowadzącym działalność statutową w zakresie kultury fizycznej lub uczelnią wyższą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE