Szkoły "tworzą" bezrobotnych

System doradztwa zawodowego w Polsce to fikcja, uczniowie dokonują złych wyborów edukacyjnych, twierdzi "Rzeczpospolita", powołując się na raport fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Szkoły "tworzą" bezrobotnych

Gazeta, która dotarła do tego dokumentu przypomina, że choć już 10 lat temu ówczesna minister edukacji Krystyna Łybacka nałożyła na szkoły obowiązek prowadzenia doradztwa zawodowego, to ten segment wsparcia uczniów nigdy nie został w pełni rozwinięty. To jedna z głównych przyczyn wysokiego poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi.

W 2011 r. na blisko 14,5 tys. gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych profesjonalnego doradcę zawodowego zatrudniało tylko 1,1 tys. placówek, czyli mniej niż 8 proc. Dwie trzecie gimnazjalistów nigdy nie spotkało się z doradztwem zawodowym. A spośród tych, którzy skorzystali z jego porad, tylko 28 proc. miało z nim kontakt w szkole.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co ten uczeń ma wybierać, co ten doradca niby ma doradzać? Przecież dla młodych nie ma żadnej pracy, a starym każe sie pracować do kresu sił.

podpisałem, 2013-09-10 23:07:21 odpowiedz

Najlepszym testem dla doradztwa zawodowego w szkołach powinien być obowiązek doradzenia jak pokierować swoją karierą dla zwalnianych koleżanek i kolegów nauczycieli. Byłaby to jedna wielka porażka! Pani ministra jednak znalazła kasę unijną na to. Jak można podejrzewać i tak zostanie zmarnowana, bo n...auczyciele (choć nie wszyscy) nie nadają się do niczego innego. Zresztą do nauczania też nie bardzo się nadają, ale taki stan jest akceptowany i wyniki tej działalności pseudoedukacyjnej widoczne są na każdym kroku. rozwiń

L. Kołodziejczyk, 2013-09-10 15:47:34 odpowiedz

Samo doradztwo zawodowe nie zlikwiduje problemu bezrobocia wśród absolwentów. Bo doradca zawodowy może zaproponować gimnazjaliście naukę po ukończeniu gimnazjum tylko w takim zawodzie, jaki jest w kształcony w okolicznych szkołach. Te zaś bardzo często nie odpowiadają potrzebom lokalnego rynku pracy.... W sumie, to dobre szkolnictwo zawodowe nawet bez doradztwa załatwiłoby ten problem - w drugą stronę się nie da. rozwiń

krzyciel, 2013-09-10 09:27:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU