PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły ujawniają dilerów

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    12 sierpnia 2011 - 09:01
Szkoły ujawniają dilerów

Rośnie liczba przestępstw narkotykowych wykrywanych w szkołach. Tylko w pierwszym półroczu policja odnotowała 466 przestępstw narkotykowych popełnianych na ich terenie, czyli prawie tyle, ile było w całym ubiegłym roku – 520.
– To zarówno przypadki znalezienia u ucznia jednej działki narkotyku, ale i takie, gdy młody człowiek miał przy sobie kilkadziesiąt działek, aby rozprowadzać je wśród kolegów” – mówi „Rzeczpospolitej” podinsp. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej spraw dotyczy gimnazjów. Najczęściej rozprowadzana wśród uczniów jest marihuana, rzadziej – amfetamina, haszysz, tabletki ecstasy.

Więcej przyłapanych z narkotykami to efekt coraz lepszych zabezpieczeń w placówkach, ale według ekspertów, przede wszystkim zmiany nastawienia dyrekcji. Dotychczas często narkotykowe sprawy próbowano zamiatać pod dywan, żeby nie było o tym głośno.

Jak przyznaje Jan Wróbel, publicysta i dyrektor I Społecznego LO w Warszawie, kilka lat temu, jeśli w sprawie narkotyków przyjechała policja, to dla szkoły była antyreklama.

– Większa obecnie liczba zatrzymań dilerów w szkołach wynika z przerwania tabu, które skłaniało dyrektorów do zamykania oczu na problem. Z tego trzeba się cieszyć, bo narkotyki są zjawiskiem niebezpiecznym – podkreśla.

– Wzrasta świadomość i czujność dyrekcji szkół i rodziców. Kiedy w szkole pojawia się narkotyk, częściej to zgłaszają – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Zwraca uwagę, że nauczyciele i rodzice przestają myśleć o narkotykach jako problemie, który nie dotyczy ich szkoły i ich dzieci.

– Kiedyś ludzie pytani o to, kto odpowiada za narkomanię, mówili: państwo, władza, Kościół. Teraz twierdzą, że rodzice – zauważa Jabłoński w "Rzeczpospolitej". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.