PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoły wciąż bez ciepłej wody

 • PAP    14 października 2011 - 17:57
Szkoły wciąż bez ciepłej wody

Uczniowie z ponad 60 placówek oświatowych na Warmii i Mazurach nie mogą korzystać z ciepłej wody, mimo obowiązującego od nowego roku szkolnego rozporządzenia ministerstwa edukacji o wyższych standardach higienicznych - wynika z kontroli sanepidu.
Według szacunków wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie, w 63 spośród blisko 800 szkół na Warmii i Mazurach nie ma ciepłej, bieżącej wody w łazienkach.

Inspektorzy sanitarni odwiedzili od początku roku szkolnego 169 placówek oświatowych w regionie i wystawili 29 decyzji administracyjnych, zobowiązujących dyrektorów do zapewnienia uczniom właściwych warunków higienicznych.

Obowiązek zapewnienia uczniom ciepłej i zimnej, bieżącej wody w umywalkach oraz środków higieny osobistej nałożyło na szkoły obowiązujące od 31 sierpnia 2011 r. rozporządzenie MEN. Wcześniejsze przepisy mówiły jedynie o obowiązku utrzymania w czystości i sprawności technicznej urządzeń sanitarno-higienicznych.

Według Jacka Szydłowskiego z działu higieny dzieci i młodzieży olsztyńskiego sanepidu, jeszcze w czerwcu wszystkim gminom przekazano informacje, przypominające o podwyższeniu standardów higienicznych w szkołach. Dlatego placówki oświatowe miały czas na uzupełnienie braków w tym zakresie.

"Jeżeli chcemy być społeczeństwem w pełni europejskim, to musimy uczyć dzieci w wieku szkolnym odpowiednich nawyków higienicznych. To przecież także jeden z celów edukacji" - powiedział Szydłowski.

Zdaniem inspektorów sanitarnych, tylko w części spośród szkół, które nie spełniają ministerialnych wymogów, w ogóle nie ma ciepłej wody. W większości placówek tylko część łazienek pozbawiona jest ciepłej wody lub płynie ona z kranów wyłącznie w sezonie grzewczym.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, każda polska szkoła musi również zapewnić w uczniowskich łazienkach mydła i papierowe ręczniki lub suszarki do rąk. Takie standardy wprowadzono ze względu na narażenie tej grupy wiekowej na choroby zakaźne, w tym zapalenie wątroby typu A, biegunki wirusowe, grypę sezonową i bakteryjne zapalenia jelit.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • kolarz, 2011-10-17 08:36:16

  Ja,bez ciepłej wody nie mogę wytrzymać ani chwili ! A dzieci? Powinny w szczególny sposób dbać o czystość,prawdaż ?
 • horror, 2011-10-16 23:58:14

  Bez ciepłej wody? Toż to prawdziwy horror !!! W XXI wieku ?
 • PULS, 2011-10-16 22:51:59

  A no właśnie - znów ciągle doskwierający problem braku "czegoś" w tym przypadku ciepłej wody. Trudno się odzwyczaić od możliwości codziennego korzystania z ciepłej wody, skoro to podstawa.