PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły z kącikami dla sześciolatków

  • PAP    30 sierpnia 2011 - 10:25
Szkoły z kącikami dla sześciolatków

Blisko 80 proc. szkół ma wyposażenie szkolnych kącików zabaw kupione w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła” – poinformowała we wtorek minister edukacji Katarzyna Hall.
Zaznaczyła, że rząd stara się pomóc w wyposażeniu szkół, m.in. w zabawki dydaktyczne.

Czytaj też: Według Katarzyny Hall ze szkołą jest dobrze

„Zastanawiam się, co zrobić, by po środki sięgnęły też te samorządy, które tego jeszcze nie zrobiły. Tu nie trzeba wkładu własnego, jak w przypadku boisk szkolnych i placów zabaw” – powiedziała Hall w rozmowie w audycji radiowej w TOK FM.

Czytaj też: Witaj szkoło na pendrivie

Odnosząc się do zarzutu, że szkoły podstawowe nie są przygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich, zaznaczyła, że w wielu szkołach sześciolatki są i były od lat w szkolnych oddziałach przedszkolnych.

Czytaj też: Miliardy złotych na e-edukację w szkołach

Przypomniała, że obniżanie wieku obowiązku szkolnego jest monitorowane. „Będziemy bardzo wnikliwie we wrześniu analizować, ilu sześciolatków poszło do szkoły, jakie warunki oferują im szkoły” – poinformowała.

„Niepokoję się każdym sygnałem, że jakaś szkoła jest nieprzyjazna, nieprzygotowana na przyjęcie małych dzieci. W mojej ocenie, jeśli nie jest dobra dla dzieci sześcioletnich, to nie jest też dobra dla siedmio– i ośmioletnich” – zaznaczyła Hall.

Rok szkolny 2011/2012 jest ostatnim, kiedy rodzice decydują o tym, czy sześciolatek pójdzie do szkoły, czy nie. Od 1 września 2012 wszystkie dzieci 6-letnie będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w szkole podstawowej.

Minister odniosła się też do projektu rozporządzenia w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników. Zakłada on wprowadzenie obowiązku opracowywania przez wydawców podręcznika w formie elektronicznej; jest w konsultacjach społecznych.

„Rozmawiamy na ten temat. Jest propozycja, aby nie tylko była możliwość – bo dziś już jest możliwość powstawania takich podręczników w wersji elektronicznej, i mamy trochę takich przykładów – lecz, by większości podręczników w wersji papierowej towarzyszył podręcznik w wersji elektronicznej. Taki jest projekt, ale o szczegółach rozmawiamy, bo jest wiele spraw, zwłaszcza technologicznych, do przedyskutowania” – powiedziała Hall.

Jak zaznaczyła, „podręczniki elektroniczne już są rzeczywistością, tak samo jak rzeczywistością jest możliwość kupowania książek w wersji elektronicznej (...), tyle, że nie jest to powszechne”.

Według minister, „chodzi tylko o możliwość, a nie o konieczność. Myślę, że z czasem będziemy z takiej możliwości chętniej i częściej korzystać (...). Za parę lat nie będzie to nikogo dziwić”.

Hall poinformowała, że w ramach konsultacji były spotkania z wydawcami i ekspertami od nowych technologii. „Trzeba rozmawiać na ten temat w szerszym gronie, z wszystkimi trzeba rozmawiać” – powiedziała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • JOTKA, 2011-09-04 07:26:59

    SŁUSZNA UWAGA. NAJLEPIEJ PANORAMICZNE ALBO W 3D. BYŁOBY PANI HALL - CUDNIE!
  • Swatka, 2011-08-30 12:54:46

    trzeba było jeszcze zrobić kilka zdjęć tych kącików zabaw