Szkoły zamiast tarczy antyrakietowej

Przekazywanie samorządowych szkół innym podmiotom i zmniejszanie pensji w oświacie doprowadzi do wykluczenia społeczno-ekonomicznego wielu regionów Polski.
Szkoły zamiast tarczy antyrakietowej

Taką m.in. opinię wyraził prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytaj też: Trójstronna gra o Kartę nauczyciela

Według niego w tej chwili nie toczy się żadna merytoryczna debata o edukacji. Nie są prowadzone badania i analizy funkcjonowania obecnego systemu oświaty oraz brakuje długofalowej polityki edukacyjnej.

– Dlatego obawiamy się, że sprowadzenie reform oświaty do cięć, przekazywania samorządowych szkół innym podmiotom, zmniejszania – i tak niewysokich – pensji w oświacie, w szybkim tempie doprowadzi do obniżenia jakości nauczania i wykluczenia społeczno-ekonomicznego wielu regionów Polski – twierdzi prezes ZNP.

Czytaj też: Jak się dobrać do kieszeni nauczyciela?

Podkreśla, że dzisiaj dyskusja o poprawie jakości kształcenia sprowadza się do nośnego medialnie hasła likwidacji Karty nauczyciela. Według prezesa nikt nie zwraca uwagi na fakt, że propozycje strony samorządowej mają restrykcyjny charakter, a ich powodem jest zła sytuacja ekonomiczna wielu gmin i powiatów, której Karta nauczyciela nie zawiniła.

Czytaj też: We wrześniu Samorządowy Kongres Edukacji

– Naszym zdaniem, przyczyny tego stanu rzeczy tkwią m.in. w nieodpowiednim zarządzaniu, nietrafionych lub złych inwestycjach, niekompetencji bądź nadużywaniu władzy przez wiele samorządów, jak również w kosztach funkcjonowania władz samorządowych, co wszyscy skrzętnie pomijają – argumentuje Sławomir Broniarz.

Czytaj też: Choroba nauczyciela na urlopie

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

W audycji radiowej dotyczącej edukacji jeden z posłów zauważył, że problemem nie jest karta nauczyciela lecz sposób finansowania oświaty. Środki przeznaczone na realizację zadania oświatowego są niewystarczające. To, że znaczną ich część "zjadaja" nauczycielskie pensje nie powinno wzbu...dzać emocji. Osoby zorientowane wiedzą, że pod względem procentu pkb przeznaczonego na edukację polska wsród państw europejskich jest na szarym końcu, a nauczyciele jednymi z najsłabiej opłacanych pedagogów wśród europejskich państw. Co do czasu ich pracy istotna jest metodologia badań. Porównanie czasu pracy tylko pod tablicą prowadzi do błędnych wniosków. Podobnie jest z urlopem wakacyjnym, którego długość nie różni się od udzielanego nauczycielom innych państw. rozwiń

fb, 2012-08-22 10:00:48 odpowiedz

Kiedyś tarcze szkolne nosiło się przyszyte do rękawa, a teraz uczniowie będą mieli tarcze antyrakietowe.

Były uczeń, 2012-08-21 21:37:02 odpowiedz

@Stary Belfer - a jakie to zło? konkretnie? Podejrzewam, że ani "stary", ani "belfer", tylko młody urzędas z kompleksami. Całe szczęście, że ostał się ZNP, bo już byśmy publicznej oświaty nie mieli. Samo-rządzący potrafią sprzedać wszystko.

podpisałem, 2012-08-21 21:29:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE