PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoły zamiast tarczy antyrakietowej

 • GK    21 sierpnia 2012 - 09:31
Szkoły zamiast tarczy antyrakietowej

Przekazywanie samorządowych szkół innym podmiotom i zmniejszanie pensji w oświacie doprowadzi do wykluczenia społeczno-ekonomicznego wielu regionów Polski.
Taką m.in. opinię wyraził prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytaj też: Trójstronna gra o Kartę nauczyciela

Według niego w tej chwili nie toczy się żadna merytoryczna debata o edukacji. Nie są prowadzone badania i analizy funkcjonowania obecnego systemu oświaty oraz brakuje długofalowej polityki edukacyjnej.

– Dlatego obawiamy się, że sprowadzenie reform oświaty do cięć, przekazywania samorządowych szkół innym podmiotom, zmniejszania – i tak niewysokich – pensji w oświacie, w szybkim tempie doprowadzi do obniżenia jakości nauczania i wykluczenia społeczno-ekonomicznego wielu regionów Polski – twierdzi prezes ZNP.

Czytaj też: Jak się dobrać do kieszeni nauczyciela?

Podkreśla, że dzisiaj dyskusja o poprawie jakości kształcenia sprowadza się do nośnego medialnie hasła likwidacji Karty nauczyciela. Według prezesa nikt nie zwraca uwagi na fakt, że propozycje strony samorządowej mają restrykcyjny charakter, a ich powodem jest zła sytuacja ekonomiczna wielu gmin i powiatów, której Karta nauczyciela nie zawiniła.

Czytaj też: We wrześniu Samorządowy Kongres Edukacji

– Naszym zdaniem, przyczyny tego stanu rzeczy tkwią m.in. w nieodpowiednim zarządzaniu, nietrafionych lub złych inwestycjach, niekompetencji bądź nadużywaniu władzy przez wiele samorządów, jak również w kosztach funkcjonowania władz samorządowych, co wszyscy skrzętnie pomijają – argumentuje Sławomir Broniarz.

Czytaj też: Choroba nauczyciela na urlopie

<!-- pagebreak //-->

Uważa, że publiczna edukacja pozostawać powinna w centrum zadań realizowanych przez organy publiczne. Stanowi ona obligatoryjną część odpowiedzialnej polityki edukacyjnej państwa i nie może być postrzegana w kategoriach fakultatywnego obowiązku, którego samorządy pozbywają się w każdej kłopotliwej dla siebie sytuacji.

Prezes nawiązał do prezydenckiej propozycji uruchomienia programu budowy systemu skutecznej obrony polskiej przestrzeni powietrznej, która sprawi, że nie będziemy „bezbronni w obliczu tego, co można zaobserwować dzisiaj na współczesnym polu walki”.

– Tymczasem demontaż publicznej edukacji, gwarantem której jest Karta nauczyciela sprawi, że jutro będziemy bezbronni we współczesnym świecie nastawionym na rozwój, kształcenie kluczowych kompetencji i ustawiczną edukację. Będziemy bezbronni wobec większości współczesnych wyzwań – stwierdził Sławomir Broniarz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • fb, 2012-08-22 10:00:48

  W audycji radiowej dotyczącej edukacji jeden z posłów zauważył, że problemem nie jest karta nauczyciela lecz sposób finansowania oświaty. Środki przeznaczone na realizację zadania oświatowego są niewystarczające. To, że znaczną ich część "zjadaja" nauczycielskie pensje nie powinno wzbu...dzać emocji. Osoby zorientowane wiedzą, że pod względem procentu pkb przeznaczonego na edukację polska wsród państw europejskich jest na szarym końcu, a nauczyciele jednymi z najsłabiej opłacanych pedagogów wśród europejskich państw. Co do czasu ich pracy istotna jest metodologia badań. Porównanie czasu pracy tylko pod tablicą prowadzi do błędnych wniosków. Podobnie jest z urlopem wakacyjnym, którego długość nie różni się od udzielanego nauczycielom innych państw.  rozwiń
 • Były uczeń, 2012-08-21 21:37:02

  Kiedyś tarcze szkolne nosiło się przyszyte do rękawa, a teraz uczniowie będą mieli tarcze antyrakietowe.
 • podpisałem, 2012-08-21 21:29:30

  @Stary Belfer - a jakie to zło? konkretnie? Podejrzewam, że ani "stary", ani "belfer", tylko młody urzędas z kompleksami. Całe szczęście, że ostał się ZNP, bo już byśmy publicznej oświaty nie mieli. Samo-rządzący potrafią sprzedać wszystko.