Szkoły zamkną, ale nauczycielskie posady ocalą

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 24-02-2012
  • drukuj
Samorządy z oszczędności zamykają placówki oświatowe, ale boją się likwidować etaty.
Szkoły zamkną, ale nauczycielskie posady ocalą

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w ciągu ostatnich pięciu lat zlikwidowano 3 tys. szkół. W tym roku zniknie ich ok. 300. Od 2007 r. liczba uczniów zmalała o milion.

Czytaj też:Mamy o milion mniej uczniów 

W tym samym czasie powstało dla nich 11 tys. nowych etatów, a 18 tys. osób znalazło pracę w szkołach. Tylko w tym roku szkolnym - blisko 3,5 tys. osób. Łącznie nauczycieli jest już 668 tys.

Gminy przyznają, że gdy likwidują placówki oświatowe, muszą zapewnić nauczycielom miejsca pracy. "Rada gminy zobowiązała mnie do zagospodarowania nauczycieli, którzy pracują w wytypowanych do likwidacji szkołach" - potwierdza Adam Kręcioch, wójt gminy Tomice (woj. małopolskie). Podobnie jest w innych miejscowościach.

"Od 18 lat liczba uczniów na naszym terenie zmniejszyła się z 2,3 tys. do tysiąca, a nauczycieli wzrosła o 17 proc." - żali się Józef Chudy, burmistrz Kłodawy. I dodaje, że przez sztuczne utrzymywanie etatów nauczycielskich w tym roku gmina musiała zrezygnować ze wszystkich inwestycji.

Samorządy chronienie etatów nauczycielskich tłumaczą niechęcią do konfliktowania się ze środowiskiem pedagogów i zaleceniami resortu edukacji. "Ministerstwo wprowadza coraz to nowe rozwiązania. Jeśli np. w salach informatycznych lub podczas wf jest więcej niż 24 uczniów, trzeba tworzyć kolejny oddział i stanowiska dla nauczycieli" - mówi Józef Chudy.

Czytaj też: Celem edukacji nie jest walka z korporacją nauczycielską 

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Te złote czasy dla nauczycieli, o których pisze obserwator, to ciągłe zamieszanie programowe, nie przemyślane rozporządzenia, zawalenie papierowymi sprawozdaniami, ewaluacjami, ankietami, przeładowane klasy z coraz większą ilością uczniów z różnorakimi dysfunkcjami itp. Co do podwyżek - to raz w rok...u (od 2 lat) a jeśli 70 zł netto to dużo - gratuluję poczucia wielkości! Kartę Nauczyciela najpierw trzeba poznać by o niej dyskutować - jakoś stawianie pomników i podwyżki diet nie są zmorą samorządowców... rozwiń

jaga, 2012-02-26 11:47:48 odpowiedz

Dobrze,że przynajmniej to chcą ocalić!!

Teodor, 2012-02-26 10:36:39 odpowiedz

do obserwatora - gdzie, przepraszam są takie szkoły, w których jeden nauczyciel uczy 2-3 uczniów? Naczytałeś się propagandy i tyle. Nawet w szkołach specjalnych jest w klasie nawet 18 uczniów.

jolanta1, 2012-02-26 07:15:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU