PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły zamówiły ponad 555 tys. egzemplarzy "Naszego elementarza"

  • PAP    8 lipca 2014 - 19:40
Szkoły zamówiły ponad 555 tys. egzemplarzy "Naszego elementarza"

Szkoły podstawowe zamówiły dotąd ponad 555 tys. egzemplarzy opracowanego na zlecenie MEN bezpłatnego podręcznika dla pierwszaków "Nasz elementarz" - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu edukacji Joanna Dębek.
 ZAKTUALIZOWANE. W połowie czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło dyrektorom szkół podstawowych aplikację na portalu Systemu Informacji Oświatowej umożliwiającą złożenie zapotrzebowania lub wniosku na "Nasz elementarz"; w ten sposób o podręczniki wystąpić mogą zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne.

Z danych MEN - zebranych we wtorek rano wynika, że zamówiono 551 229 podręczników dla pierwszaków w wersji standardowej (co stanowi 90 proc. zakładanej liczby podręczników) i 3 828 zaadaptowanych na potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

W wersji standardowej podręczniki zamówiło 11 982 szkół (91 proc. zakładanej liczby szkół), a w wersji zaadaptowanej 1147.

 Szkoły mogą składać zamówienia na "Nasz elementarz" praktycznie do momentu rozpoczęcia dystrybucji podręcznika; wówczas lista dystrybucyjna zostanie zamknięta. O terminie zablokowania listy, uzgodnionym wcześniej z kuratorami oświaty, dyrektorzy szkół mają zostać powiadomieni z wyprzedzeniem.

Dla szkół, które w tym czasie nie złożą zamówienia, przewidziana jest możliwość ubiegania się o podręczniki z tzw. rezerwy, którą dysponować będą kuratorzy oświaty.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

 ---------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ--------------- 

 Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zapewniającą stopniowe zaopatrzenie uczniów w bezpłatne podręczniki wchodzi we wtorek w życie. Jako pierwsi - dzięki niej - podręczniki otrzymają we wrześniu tego roku uczniowie I klas szkół podstawowych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że we wtorek wchodzi też w życie rozporządzenie minister edukacji w sprawie udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowej z budżetu państwa na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

Zgodnie z nowelizacją we wrześniu 2014 r. darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok - uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III. Dodatkowo w 2014 r. na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego (do wysokości 25 zł na ucznia) oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych (do 50 zł).

Prace nad rządowym "Naszym elementarzem" dla pierwszaków już trwają; poniedziałek był ostatnim dnie konsultacji społecznych zawartości drugiej z czterech zaplanowanych części podręcznika dla najmłodszych.

Czytaj też:  Uczniowie będą stopniowo zaopatrzani w bezpłatne podręczniki

MEN udostępniło dyrektorom szkół podstawowych aplikację na portalu Systemu Informacji Oświatowej umożliwiającą złożenie zapotrzebowania lub wniosku na "Nasz elementarz". Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych.

Zgodnie z nowelą, nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż rządowy podręcznik - pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.