PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły zawodowe nie lubią dziewcząt

  • PAP/JL    13 kwietnia 2016 - 07:19
Szkoły zawodowe nie lubią dziewcząt

Szkoły zawodowe kierują swą ofertę przede wszystkim do chłopców. Fot. Pixabay.com

Szkoły zawodowe kierują swą ofertę głównie do chłopców, wiedząc, że po szkole najłatwiej o pracę w tradycyjnie męskich branżach: w przemyśle czy w budownictwie.
Uczennicom zostają profesje, w których o pracę trudniej – pisze „Gazeta Wyborcza” i siłą faktu wybierają profesje, gdzie zarobki są niższe.

Ubiegłoroczna zapowiedź pracodawców, że gotowi są przyjąć 400 tys. nowych pracowników z fachem w ręku nie była gołosłowna. W 2015 r. powstało 600 tys. miejsc pracy, z czego dwie trzecie w sektorach zatrudniających absolwentów techników i zawodówek.

Hossa na rynku nie miała jednak równościowego charakteru: znacznie bardziej sprzyjała uczniom niż uczennicom – pisze „Gazeta Wyborcza”.

W branżach, w których powstało najwięcej nowych miejsc pracy, rządzą zawody męskie. Monterzy, spawacze, operatorzy maszyn i obrabiarek, tokarze czy zbrojarze – zajmują główne miejsce na liście.

Panie się w nich nie kształcą, bo, jak podkreślają badacze ze stowarzyszenia promującego równość płci Koalicja Karat, oferta edukacyjna zawodówek rzadko jest do nich kierowana, a bariery w podejmowaniu przez dziewczęta kształcenia w zawodówkach tworzone są już w gimnazjum, gdzie pewne zawody postrzegane są jako odpowiednie dla mężczyzn, a pewne dla kobiet.

Dlatego też obserwujemy segmentację dalszych etapów kształcenia ze względu na płeć – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krawcowa, 2016-04-13 07:56:04

    Ja skończyłam zawodówkę i sobie chwalę fach w ręku. na brak klientów nie narzekam