PARTNER PORTALU
 • BGK

Szóstoklasiści nie będą musieli pisać egzaminu

 • PAP    24 czerwca 2016 - 20:33
Szóstoklasiści nie będą musieli pisać egzaminu
Od roku szkolnego 2016/17 zlikwidowany zostanie ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych. (Fot. spkurow.pl)

Senackie komisje: nauki, edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej opowiedziały się w piątek (24 czerwca) za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o systemie oświaty m.in. likwidującej sprawdzian dla szóstoklasistów.
Nowelizacja zawiera też m.in. przepisy umożliwiające maturzystom odwołanie się od wyniku egzaminu maturalnego oraz doprecyzowania dotyczące kształcenia uczniów przybywających z zagranicy, a także udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym. Wprowadza też zmiany w nadzorze pedagogicznym.

Przedstawiając komisjom najważniejsze z proponowanych zmian wiceminister edukacji Maciej Kopeć zawrócił uwagę na zapisy dające już tegorocznym maturzystom prawo sfotografowania swojego ocenionego arkusza maturalnego. Jak mówił to właśnie te zapisy powodują konieczność szybkiego procedowania noweli. Tegoroczni maturzyści swoje wyniki poznają 5 lipca.

Za rekomendowaniem Senatowi przyjęcia nowelizacji bez poprawek głosowało 12 senatorów, czterech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wniosek w tej sprawie złożył Kazimierz Wiatr (PiS).

Wcześniej senatorowie połączonych komisji odrzucili wniosek Piotra Florka (PO) o odrzucenie projektu. Został on więc zgłoszony jako wniosek mniejszości.

- Marszałek Sejmu przesłał tę ustawę do marszałka Senatu wczoraj, a do nas praktycznie trafiła ona dopiero dzisiaj, a zawiera się ona na 94 stronach. Trudno się było z nią zapoznać - zauważył Florek.

Jak dodał, wie od samorządowców, że wersja, która wyszła z Sejmu znacznie odbiega od tej, która została w nim złożona, wywołuje też sporo kontrowersji.

- W trakcie prac w Sejmie wprowadzonych zostało wiele poprawek i to dość zasadniczych, wybiegających poza pierwotny tekst. Stąd jest wiele wątpliwości - powiedział Florek uzasadniając wniosek o odrzucenie nowelizacji.

Bez egzaminów w VI klasie

Zgodnie z nowelą od roku szkolnego 2016/17 zlikwidowany zostanie ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Oznacza to, że tegoroczni szóstoklasiści byliby ostatnim rocznikiem, który przystąpił do sprawdzianu. W miejsce sprawdzianu od roku szkolnego 2017/18 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.

Ponieważ część gimnazjów (np. dwujęzycznych lub sportowych) w postępowaniu rekrutacyjnym uwzględniała wynik sprawdzianu, w noweli zapisano, że w zamian brane pod uwagę mają być oceny z języka polskiego, języka obcego i matematyki umieszczone na świadectwie szkolnym.

Zmiany w egzaminie maturalnym

Od 2017 r. maturzyści będą mieli możliwość odwołania się od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Analogiczne prawo mają mieć też osoby przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeśli chodzi o wynik z części pisemnej egzaminu.

Kolegium ma składać się z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów, specjalizujących się w danej dziedzinie nauki. Listę arbitrów ma prowadzić minister edukacji. Wpis na listę ma następować na wniosek osoby zainteresowanej. Do rozpatrzenia złożonego odwołania dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej będzie wyznaczał po dwóch arbitrów z listy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.