PARTNER PORTALU
  • BGK

Szóstoklasiści poradzili sobie ze sprawdzianem? Oto przykładowe zadania

  • PAP    1 kwietnia 2015 - 21:09
Szóstoklasiści poradzili sobie ze sprawdzianem? Oto przykładowe zadania
Fot. W. Mulder - flickr

Słonie oraz pojedynek antycznych malarzy, o to, który maluje bardziej realistycznie - były tematami przewodnimi zadań z języka polskiego rozwiązywanych w środę przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych podczas ogólnopolskiego sprawdzianu.
Sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzała wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym.

Arkusz z tej części jest już dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.

W zestawie uczniowie mieli 26 zadań. 13 z nich to zadania z języka polskiego. Odnosiły się do cytowanego w arkuszu tekstu na temat inteligencji słoni napisanego na podstawie popularno-naukowego artykułu w tygodniku "Newsweek" oraz komiksu opowiadającego o "pojedynku" między antycznymi malarzami Zeuksisem i Parrazjosem, który z nich maluje bardziej realistycznie.

Były to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Szóstoklasiści musieli też napisać dlaczego Zeuksis uznał Parrazjosa za lepszego malarza oraz napisać opowiadanie zatytułowane "Tajemnicze pudełko".

Do rozwiązania mieli też 13 zadań z matematyki. Obok zadań zamkniętych, w tej grupie były też zadania otwarte. Rozwiązując zadania matematyczne uczniowie musieli wykazać się m.in. znajomością cyfr rzymskich, ułamków, procentów, własnościami trójkątów, umiejętnością czytania diagramów oraz operowania pojęciem skali.

Drugą częścią sprawdzianu był test z języka obcego, do wyboru były języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski. W tej części sprawdzianu wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów są zadaniami zamkniętymi, odnoszą się one m.in. do nagrań, którą były odtwarzane podczas sprawdzianu.

Również arkusze z tej części sprawdzianu wraz nagraniami zostały opublikowane w środę. Arkusze zawierały 11 zadań (część zadań miała po kilka poleceń).

Podczas sprawdzianu z języka angielskiego po wysłuchaniu nagranych dialogów uczniowie musieli odpowiedzieć m.in. czym do jedzenia chłopiec poczęstował dziewczynkę, o której godzinie klasa rozpoczyna lekcje, które zwierzę (psa, kota czy chomika) chłopiec przyniósł do domu.

W innym zadaniu odnoszącym się do zamieszczonego w arkuszu obrazka uczniowie mieli odpowiedzieć co robi tata, jak ubrana jest mama i co stoi na stole. W zadaniu, w którym cytowany był fragment pamiętnika ich rówieśniczki, trzeba było odpowiedzieć m.in. na pytania: co dziewczynka robiła w czwartek, jaki prezent dostała i kim z zawodu jest wujek Anthony.

Zdania uczniów, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP, na temat trudności zarówno sprawdzianu, jak i jego poszczególnych części były podzielone.

"Bałam się testu z matematyki, ale okazał się łatwiejszy niż na wcześniejszych próbnych sprawdzianach. Nie było żadnego zaskoczenia i jestem zadowolona. Język polski też był łatwy, trzeba było tylko uruchomić swoją wyobraźnię. Myślę, że poszło mi dobrze" - powiedziała PAP po zakończeniu sprawdzianu Karolina, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Zakopanem. "Trudność sprawił mi test z języka angielskiego. Problem był z zaznaczeniem odpowiedniego tekstu i zrozumieniem lektora" - powiedział Jędrek z Zakopanego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.