PARTNER PORTALU
 • BGK

Szumilas: biblioteka szkolna tylko z nauczycielem

 • PAP    6 marca 2013 - 16:20
Szumilas: biblioteka szkolna tylko z nauczycielem

Uczeń powinien mieć dostęp do biblioteki szkolnej w szkole - podkreśliła minister edukacji Krystyna Szumilas. Zaznaczyła też, że w bibliotece szkolnej musi być zatrudniony nauczyciel bibliotekarz.
Podczas środowego czatu z panią minister kilkoro internautów zadawało pytania związane projektem założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego przygotowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Dotyczyły one bibliotek szkolnych. Zgodnie z projektem, biblioteka publiczna będzie mogła wykonywać funkcje biblioteki szkolnej, a biblioteka szkolna będzie mogła pełnić rolę biblioteki publicznej.

Czytaj też: Bibliotekom trzeba ułatwić pracę

Jeden z internautów pytał: "Dlaczego to MAC, a nie MEN zajmuje dominującą pozycję w sprawie dyskusji na temat bibliotek szkolnych?". Minister edukacji odpowiedziała mu, że to resort cyfryzacji współpracuje z samorządami i przygotował założenia do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług. "Biblioteki są jedną z wielu propozycji, znajdujących się w tych założeniach" - zaznaczyła.

Szumilas przypomniała, że MEN przedstawiło już swoje stanowisko w tej sprawie. "Aby zwiększyć dostęp do biblioteki w okresie wakacji i ferii, można pomyśleć o rozwiązaniu, które polegałoby na umożliwieniu bibliotece szkolnej pełnienia funkcji publicznej. Warunkiem jest jednak to, aby nie spowodowało to pogorszenia bezpieczeństwa uczniów oraz (nie zaburzało) spełniania zadań dydaktyczno-wychowaczych" - powiedziała. Podkreśliła, że "uczeń powinien mieć dostęp do biblioteki szkolnej w szkole".

Podczas czatu padło też pytanie: "Czy nauczyciele bibliotekarze w świetle proponowanych zmian przez ministra administracji i cyfryzacji zachowają status nauczyciela, jak będzie potraktowany ich dotychczasowy dorobek zawodowy?". "Tak jak dotychczas" - zapewniła minister edukacji.

Na pytanie, czy nauczyciele bibliotekarze przestaną być objęci przepisami Karty Nauczyciela, Szumilas odpowiedziała, że MEN nie planuje takich zmian. "W bibliotece szkolnej musi być zatrudniony nauczyciel" - zaznaczyła minister, odpowiadając na kolejne pytanie dotyczące bibliotek szkolnych.

Czytaj też: W szkolnej bibliotece i świetlicy musi być nauczyciel

Projekt założeń do projektu ustawy o świadczeniu usług przez samorządy został przedstawiony w styczniu. Jak poinformowało MAC najwięcej uwag do projektu zgłoszonych za pośrednictwem społecznego portalu konsultacyjnego mamzdanie.org.pl dotyczyło bibliotek szkolnych i ośrodków pomocy społecznej.

Przeciwko możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną są m.in. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego i SLD. Ich zdaniem doprowadzi to do likwidacji bibliotek szkolnych. W poniedziałek SLD złożył w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym każda szkoła musi mieć bibliotekę.

W internecie list otwarty do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego przeciwko zapisowi w projekcie dotyczącemu bibliotek szkolnych podpisało prawie 38 tys. osób. Kilkanaście tysięcy użytkowników Facebooka polubiło stronę "Stop likwidacji bibliotek" dotyczącą bibliotek szkolnych i projektu MAC.

Podsumowując we wtorek konsultacje społeczne rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek cytował wypowiedź podsekretarz stanu w resorcie cyfryzacji Magdaleny Młochowskiej. "Mamy świadomość, że sprawa dotyczy ponad 14 tys. etatów nauczycieli-bibliotekarzy. Dlatego cały czas szukamy rozwiązań, jesteśmy otwarci na rozmowy i propozycje. Musimy sobie jednak w końcu jasno powiedzieć: spór o biblioteki tak naprawdę dotyczy właśnie statusu pracowników. Bo to, że dzieci muszą mieć lepszy dostęp do książek w szkole, nie budzi żadnych wątpliwości" - podkreśliła Młochowska.

Ustawa o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, nad którą pracuje MAC, ma umożliwić samorządom oszczędności dzięki m.in. wspólnemu wykonywaniu zadań. Zakłada m.in. wprowadzenie związków gminno-powiatowych jako formy wspólnej realizacji zadań przez jednostki samorządu.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • podpisałem, 2013-03-07 21:57:13

  Poprawa warunków świadczenia usług polega na zlikwidowaniu bibliotek SZKOLNYCH i wprowadzeniu na to miejsce wypożyczalni książek w szkole. C. K. Norwid dawno temu przewidział, że najtrudniejsze to „odpowiednie dać rzeczy - słowo”!
 • samorządowiec od 1990 r, 2013-03-07 21:30:16

  Pani Minister jest kochana w ten sposób nie narazi się Towarzyszowi Broniarzowi i nauczycielom utrzymując 13,5tys etatów nie płacąc za nie w imię dobrze pojętego interesu ucznia .Samorządy już dawno powinny zrzec się przywileju utrzymania oświaty ,wtedy Pani Minister byłaby mniej uwielbiana i nie za...pisywała by dzieci od 2-lat do szkoły.  rozwiń
 • Karolek, 2013-03-07 18:15:09

  Po co biblioteka w szkole? Dzieci do roboty trzeba zagonić niech się uczą jak zamiatać ulice "prawdziwych" obywateli Europy. Co mądrzejsze będą mogły przykręcać rurki do wanny Tuska i sitwy.