PARTNER PORTALU
  • BGK

Szumilas o zajęciach dodatkowych

  • PAP    9 września 2013 - 19:19
Szumilas o zajęciach dodatkowych

Nie jest prawdą, że ustawa zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych w przedszkolach, ustawa daje samorządom dodatkowe środki na rozwój edukacji przedszkolnej – powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty (tzw. ustawy przedszkolnej) od 1 września opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin - wynosi nie więcej niż złotówkę.

Czytaj też: Premier o zajęciach dla przedszkolaków

Pięć godzin bezpłatnej opieki to czas przeznaczony właśnie na realizację podstawy programowej. W ostatnich dniach w mediach pokazały się informacje, że samorządy nie będą w ramach dodatkowych godzin opieki nad dziećmi organizować dodatkowych płatnych zajęć takich jak np. nauka angielskiego, rytmika, karate, warsztaty ceramiczne czy teatralne. Wywołało to sprzeciw wielu rodziców.

W piątek do sprawy odniósł się premier Donald Tusk wyjaśniając, że przedszkolaki mają zapewnione wszystkie niezbędne zajęcia. W poniedziałek konferencję prasową poświęconą zajęciom dodatkowym zorganizowano w Katowicach. Wzięła w niej udział m.in. minister edukacji Krystyna Szumilas.

„Nie jest prawdą, że ustawa zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych, ustawa daje samorządom dodatkowe środki na rozwój edukacji przedszkolnej" - mówiła Szumilas, podkreślając, że ważne jest, aby te zajęcia przedszkolne, które są zajęciami rozwijającymi umiejętności dzieci, przygotowującymi je do edukacji szkolnej, ale również rozwijającymi talenty i zdolności, „były prowadzone na najwyższym poziomie", by „odpowiadały na potrzeby dzieci".

Powiedziała, że z budżetu. państwa w tym roku na edukację przedszkolną przeznaczono 504 mln zł. Dodała, że „te środki zostały już podzielone między gminy", a gminy otrzymują na każdego przedszkolaka w tym roku 414 zł. Poinformowała także, że z tych 504 mln zł, na rozwój wychowania przedszkolnego przeznaczono 332 mln zł.

Są to pieniądze na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, na podnoszenie jakości oferty przedszkolnej, jak również na zajęcia dodatkowe.

Dotacja obejmuje również 171,2 mln zł na rekompensatę wpływów do gmin z tytułu zmniejszonych opłat wnoszonych przez rodziców.

Szefowa resortu oświaty dodała, że od września tego roku dyrektorzy przedszkoli mogą powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami, a zdaniem Szumilas przedszkola posiadają „bardzo dobrze wykształconą kadrę".

Podczas konferencji powiedziała także, że do prowadzenia zajęć, które nie mieszczą się w nowej podstawie programowej (np. język obcy), przedszkola mogą zatrudnić nowych nauczycieli posiadających odpowiednie kompetencje; mają również możliwość podpisania umowy z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć.

Szumilas zaznaczyła, że te zmiany są bardzo ważne, bo nie każdego rodzica stać na opłacenie dodatkowych zajęć „poza tymi środkami, które już i tak muszą wydać na edukację przedszkolną".

„Ten model finansowania zajęć dodatkowych z budżetu przedszkola gwarantuje, że wszystkie dzieci w tych zajęciach dodatkowych będą mogły uczestniczyć" - mówiła szefowa resortu oświaty.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele kilku samorządów. MEN. poinformowało, że część samorządów zadeklarowała, że udzieli wsparcia przedszkolom w zakresie organizacji i finansowania zajęć dodatkowych. Wśród nich MEN wymienia m.in. Warszawę.

Szumilas poinformowała również, że zobowiązała kuratorów oświaty, by ponownie spotkali się z dyrektorami przedszkoli w celu przeanalizowania ustawy, żeby „dyrektorzy przedszkoli również interpretowali dobrze prawo i dobrze to prawo przekazywali rodzicom".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Elżbieta Rabenda, 2013-09-13 14:54:37

    Moja prośba, proszę nie mylić subwencji z dotacją. Nieprawdą jest, co w komentarzu zamieszcza L.Kołodziejczyk, że samorządy będą mogły wydać dotację na co chcą i nie będą musiały się z niej rozliczyć. Panie L.Kołodziejczyk, apeluję do Pana: proszę nie wprowadzać w błąd czytelników i samorządów, tylk...o zapoznać się z przepisami ustawy, także tej o finansach publicznych w pojmowaniu definicji dotacji oraz z treścią rozporządzenia MEN z 13 sierpnia 2013r. w sprawie udzielania gminom dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego ( Dz.U. 2013, poz. 956)  rozwiń
  • L. Kołodziejczyk, 2013-09-10 15:28:30

    Pani Szumilas jak zwykle nie wie co mówi. Dotacja jest, ale samorząd nie ma obowiązku wydania ich na zajęcia dodatkowe i nie ma obowiązku rozliczenia się z dotacji. Samorząd pieniądze weźmie, ale wyda je na co zechce. Pani S. w Katowicach wygaduje takie brednie, choć nie reaguje na łamanie praw u...czniów w województwie oraz na to, że przez 4 lata kuratorium nie realizowało takich zadań, gdyż nie wpisano ich do planu pracy. Ustawa zaś dla kuratorium się nie liczy. Nauczyciele zaś są tak dobrze wykształceni, że aż się tego wstydzą i informacje takie są utajnione. Chcesz poczytać więcej o jakości edukacji wejdź na mierz-wyzej.pl  rozwiń