PARTNER PORTALU
  • BGK

Szumilas: religii nie może być na maturze

  • PAP    23 maja 2013 - 11:40
Szumilas: religii nie może być na maturze

Religia jest przedmiotem, który jest poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji. Matura obejmuje, i będzie nadal obejmowała, tylko przedmioty z podstawy programowej - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas.
W radiu Tok FM Szumilas przypomniała, że kwestia egzaminu maturalnego z religii była w tym roku tematem rozmowy na Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

"Wyjaśniałam jaka jest sytuacja prawna nauczania religii. Religia jest nauczana według programu kościołów i związków wyznaniowych. Jest to przedmiot poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji" - przypomniała Szumilas. Zaznaczyła, że matura obejmuje tylko przedmioty nauczania, które znajdują się w podstawie.

Czytaj też: Kościół matury nie odpuszcza

"Niedawno podpisałam rozporządzenie dotyczące matury w 2015 r. I tam wyraźnie jest powiedziane, że w części podstawowej matura się nie zmieni - nadal będą obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a w części dodatkowej pisemnej matury uczniowie będą mogli wybrać przedmiot na poziomie rozszerzonym, przedmiot z podstawy programowej ministra edukacji" - powiedziała minister.

"Religia jest poza podstawą programową, a więc nie ma tutaj możliwości prawnych" - podkreśliła.

Wiosną 2015 r. maturę będzie zdawać pierwszy rocznik uczniów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego (to obecni uczniowie klas I szkół ponadgimnazjalnych), stąd było konieczne wydanie przez minister edukacji nowego rozporządzenia regulującego zasady zdawania matury.

Dyskusja rozpoczęła się od wypowiedzi przewodniczącego komisji Episkopatu ds. wychowania katolickiego bp. Marka Mendyka dla "Naszego Dziennika" 17 maja. "Strona Kościoła już pięć lat temu spełniła wszystkie formalne warunki, by maturzyści mieli możliwość zdawania religii na egzaminie dojrzałości, wciąż jednak nie ma pozytywnej decyzji ze strony ministerstwa" - mówił. Według bp. Mendyka do połowy kwietnia MEN miało przygotować analizę prawną tego problemu. "Miało przygotować dane, co jeszcze musi zrobić Kościół, a co ministerstwo, aby matura stała się przedmiotem maturalnym" - mówił, dodając, że wciąż stronie kościelnej nie udało się umówić z przedstawicielami MEN na spotkanie w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2013-05-27 14:44:49

    Zastanawiam się, co zyskała Polska podpisując konkordat. Bo co zyskał kościół - wiadomo. I ciekawi mnie, jak długo jeszcze polskie władze będą tolerowały tę - nie bójmy się wielkiego słowa - hańbiacą dla Polski umowę? Rozumiem, że kościół katolicki jest ważną i znaczącą organizacją społeczną, wpływa...jącą na postawy i poglądy ludzi. I dlatego zgadzam się, że ważne jest formalne unormowanie jego sytuacji prawnej - poprzez konkordat właśnie. Ale taki konkordat, który służy tylko jednej stronie jest nie do przyjęcia. Mam nadzieję, że szybko zostanie renegocjowany.  rozwiń
  • ziuta, 2013-05-25 21:41:44

    Religia absolutnie nie powinna być zdawana na maturze. Nie powinna być nawet w szkołach. W szkołach powinna być nauka, a nie mity podania i legendy jako przedmiot. Religia do salek katechetycznych. Zrobi ktoś w końcu z tym porządek?