PARTNER PORTALU
 • BGK

Szydło: w reformie szkolnictwa nie chodzi o rewolucję

 • pt/pap    7 września 2016 - 18:49
Szydło: w reformie szkolnictwa nie chodzi o rewolucję
Beata Szydło (fot.twiiter.com)

Na przeprowadzenie kompleksowej reformy szkolnictwa potrzebny jest czas. Nie chodzi o to, żeby robić rewolucję, tylko wprowadzić pozytywne zmiany i teraz jest do tego okazja - powiedziała premier Beata Szydło.
Premier była gościem specjalnym 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

"Zmiany w systemie edukacji są zawsze najtrudniejsze. Każda zmiana musi być bardzo głęboko przemyślana. Nie możemy potracić wszystkiego tego, co jest dobre w oświacie. Nie chodzi o to, żeby robić rewolucję, tylko żeby wprowadzić pozytywne zmiany" - powiedziała Szydło.

Zdaniem premier obecnie jest niesłychana okazja, żeby zmiany w szkolnictwie miały szansę powodzenia, ponieważ wchodzi w życie pokolenie świetnie przygotowanych ludzi. "Ci ludzie dotychczasową swoją edukację przeżywali w zupełnie nowej rzeczywistości, mieli zupełnie inne szanse i trzeba ten potencjał wykorzystać" - dodała.

Nauka połączona z gospodarką

Premier podkreślała, że nauka musi być połączona z gospodarką. "Rozpoczęliśmy tę drogę i wierzę, że na końcu kadencji będziemy mogli powiedzieć, że polskie szkolnictwo wyższe, przynajmniej w części, się zmieniło". Rząd - kontynuowała - ma ambicje, aby polskie uniwersytety były w czołówce światowej i aby Polacy byli laureatami najważniejszych, prestiżowych nagród w tym Nagrody Nobla. "To cały proces, który musimy przeprowadzić i na to potrzebny jest czas" - dodała.

Polska potrzebuje młodych naukowców. "To jeden z elementów, który może poprawić funkcjonowanie naszych uczelni, może otworzyć je na świat. Chcemy, żeby pomysły które podejmują młodzi ludzie, miały szansę dalszego funkcjonowania" - mówiła Szydło.

Szkolnictwo zawodowe

Poświęciła też uwagę szkolnictwu zawodowemu. W Polsce brakuje szkół zawodowych - diagnozowała premier. "Kiedyś podjęto złe decyzje i dzisiaj to szkolnictwo zawodowe trzeba odbudować na tyle atrakcyjnie, żeby młodzi ludzie chcieli kształcić się w konkretnych branżach. Szkoła musi dawać młodemu człowiekowi taką pewność, że świat, który staje przed nim otworem, nie jest światem, którego musi się bać" - dodała.

Premier poruszyła także temat tzw. patriotyzmu gospodarczego. "Nie ma możliwości, byśmy się rozwijali w takim tempie, jak zakładamy, byśmy byli państwem silnym, byśmy mieli odpowiednią pozycję, jeżeli nie będziemy mieli silnej gospodarki. Silna gospodarka jest oparta między innymi o polski kapitał" - podkreślała.

"Jeżeli w naszym państwie będą fabryki, w których się produkuje, a nie tylko hurtownie i montownie, to będą wówczas pieniądze na badania, rozwój, bo gospodarka będzie potrzebowała wsparcia naukowców" - mówiła Szydło i zakończyła:

"Jeżeli nie będziemy próbować, jeżeli nie będziemy ponosili ryzyka i chęci pójścia do przodu, to zostaniemy na peryferiach, a my przecież wszyscy chcemy być w awangardzie".

.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • dupicmisiechce, 2016-09-09 15:17:47

  DOBRZE ŻE POLISH SZMATY nie popieraja pisowczykowej wariatki ,bo z kim muslimy miały by sie dupić jak nie z POLISH GIMNAZIAL ,są lepsze niz KUREWKI i darmowe ,WYSYŁAC CÓRKI POLISH IDIOTY ,RAUS !!!
 • Antysocjalista, 2016-09-08 09:14:01

  Beatko, po Twoim komentarzu widać, że nie nadajesz się na premiera. Zresztą jak premierem może być słaba kobieta po etnografii, czy coś tam. Mogłaś zostać przełożoną zakonu jakiś Karmelitanek Bosych, ale premierem? Przecież wszyscy wiedzą, że wszystko co robicie to tylko po to żeby podlizać się Prez...esowi. Nieważne, że finanse, budżet Polski nie wytrzymają. I będziemy zakładnikami żydowskich banków. Ważne jest 40% poparcia dla PiSu. Miało być tak pięknie a wyszła kato narodoo asocjalistyczna wersja monarchii Kimów z Korei Północnej. Dobrze, że Prezes nie ma syna. Chociaż lepszy Prezes niż Macierewicz albo Ziobro.  rozwiń
 • Janka, 2016-09-08 08:32:57

  w "reformie" szkolnictwa chodzi o zabawki dla pani ministerki, która nie potrafi udowodnić , że jej wersja jest lepsza - a "przy okazji" wywal się zbędnych nauczycieli