PARTNER PORTALU
  • BGK

Tablice interaktywne w każdej w gminie z Lubelszczyzny

  • PAP    10 września 2012 - 14:56
Tablice interaktywne w każdej w gminie z Lubelszczyzny

Tablice interaktywne, umożliwiające wykorzystywanie na lekcjach techniki komputerowej, otrzymały w poniedziałek 173 szkoły na Lubelszczyźnie. Tablice, będące nagrodami w konkursie promującym fundusze unijne, są już w każdej gminie regionu.
Konkurs ogłosił lubelski samorząd wojewódzki, była to już druga jego edycja. W poniedziałek w Lublinie podsumowano wyniki i wręczono nagrody.

W ubiegłym roku urząd marszałkowski zaprosił do udziału w konkursie szkoły z 40 najbiedniejszych gmin w regionie, w tym roku mogli w nim uczestniczyć uczniowie z pozostałych gmin. Łącznie w konkursie uczestniczyło blisko 800 szkół. Nagrodą w każdej gminie była tablica interaktywna.

Czytaj też: Więcej kasy na oświatę

"W ten sposób tablice interaktywne są już w każdej gminie. Musimy gonić świat, być coraz bardziej innowacyjni. Tablice interaktywne mają przyczynić się do tego, aby dzieci nie wyrastały w kompleksach, że tu jest Polska B i nic nie można zrobić, lecz umiały korzystać z narzędzi XXI wieku" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Konkurs polegał na malowaniu plakatów promujących Regionalny Program Operacyjny. "Postanowiliśmy, aby pieniądze na promocję programu, do której jesteśmy zobowiązani, wydać w jak najbardziej racjonalny sposób. Dlatego nie kupiliśmy takich powszechnie używanych materiałów promocyjnych jak kubki, smycze, notatniki czy długopisy, lecz tablice interaktywne" - wyjaśnił Hetman.

Czytaj też: Szkoła dostała dwa konie do hipoterapii

Na interaktywnych tablicach można pisać elektronicznym pisakiem, a także wykorzystywać wirtualne przybory, takie jak linijka czy cyrkiel, wyświetlać mapy, przedstawiać prezentacje multimedialne. Można łączyć się z internetem, rejestrować w pamięci wszystkie zapisy, przesyłać je pocztą elektroniczną.

W skład zestawów, które otrzymały szkoły, wchodzą: tablica interaktywna, projektor multimedialny oraz oprogramowanie. Łącznie realizacja dwóch edycji konkursu kosztowała niespełna 2 mln zł.

Czytaj też: Filmowy projekt dla szkół

Nauczyciele, którzy przyjechali w poniedziałek na podsumowanie konkursu, mówili, że tablice interaktywne zwiększają zainteresowanie uczniów nauką. "Moi uczniowie uwielbiają na zajęciach wszystko, co się rusza. To będzie pierwsza taka tablica w naszej szkole, mam nadzieję, że zachęci uczniów do czytania, poszukiwania. Niektóre wydawnictwa wchodzą już z multimedialnymi wersjami podręczników, mam próbne wersje, będę je stosować" - powiedziała Joanna Ponikowska-Krawczuk, polonistka ze szkoły w miejscowości Nabróż Kolonia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.