PARTNER PORTALU
  • BGK

Tajne przez poufne, czyli o dostępie do SIO

  • GK/men.gov.pl    4 listopada 2011 - 08:30
Tajne przez poufne, czyli o dostępie do SIO

Wniosek o dostęp do bazy danych Systemu Informacji Oświatowej będzie rozpatrzony w ciągu pięciu dni.
Tak przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie procedury weryfikacji dostępu do bazy danych SIO.

Czytaj też: SIO nie budzi zastrzeżeń prawnych

Według dokumentu to wojewoda upoważnia do dostępu do bazy danych SIO wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków. Ci z kolei udzielają takich upoważnień dyrektorom szkół.

Procedurę rozpoczyna złożenie wniosku w postaci elektronicznej, który – po sprawdzeniu poprawności formalnej – wysyłany jest do właściwego organu udzielającego upoważnienia. Wniosek ma być rozpatrzony w ciągu pięciu dni.

W tym czasie wnioskodawca musi się zgłosić do organu upoważniającego, aby potwierdzić swoją tożsamość, a tym samym zakończyć procedurę uzyskania tzw. niepowtarzalnego identyfikatora użytkownika SIO.

Rozporządzenie przewiduje, że wydanie identyfikatora powinno się odbyć w sposób poufny poprzez stworzenie odpowiednich warunków organizacyjnych w momencie przekazania identyfikatora, na przykład w wydzielonym pokoju czy w specjalnej kopercie.

Odpowiednie zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem do danych zgromadzonych w SIO są wyrazem realizacji postulatów zgłaszanych podczas prac nad ustawą przez opinię publiczną, obawiającą się niedozwolonego pozyskiwania danych z systemu.

Między innymi także względami bezpieczeństwa kierowało się MEN tworząc rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dla sprzętu i oprogramowania niezbędnego do prowadzenia lokalnych baz danych. Zapisano w nim m.in. możliwość szyfrowania danych osobowych i stosowania innych mechanizmów kryptograficznych. Natomiast dane inne niż osobowe mają być szyfrowane w miarę potrzeb.

Jeśli chodzi o koszty związane z przygotowaniem i wdrożeniem nowego SIO to zostaną one pokryte ze środków programu operacyjnego kapitał ludzki. Oprogramowanie niezbędne do obsługi systemu będzie udostępniane bezpłatnie. Wymagania minimalne dla sprzętu określono z uwzględnieniem specyfikacji sprzętu dostarczanego do szkół i placówek oświatowych od 2005 roku w ramach projektu budowy pracowni internetowych w szkołach. Dzięki temu nie trzeba będzie kupować nowego sprzętu do obsługi SIO.

Oba rozporządzenia w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.