PARTNER PORTALU
  • BGK

Tanie sukcesy rodzimej oświaty

  • PAP/JL    25 listopada 2015 - 07:08
Tanie sukcesy rodzimej oświaty
Dane OECD pokazują, że młodzi Polacy są coraz lepiej wykształceni. Fot. Pixabay.com

Nasz kraj przeznacza na edukację niemal najmniej ze wszystkich w Europie. Tymczasem wyniki uczniów imponują.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, łącznie z prywatnych i publicznych pieniędzy wydajemy na edukację 4,8 proc. PKB. Dla porównania: Norwegia przeznacza na nią 6,5 proc. dochodu narodowego, Wielka Brytania – 6,2 proc., a Portugalia – 5,9 proc.

Mimo to uczniowie z każdego z tych krajów przegrywają z Polakami w wynikach międzynarodowych badań umiejętności uczniów.

Tak wynika z najnowszego raportu OECD „Education at Glance 2015”, w którym porównano kondycję systemów edukacyjnych z 34 krajów należących do organizacji.

Dane OECD pokazują, że młodzi Polacy są coraz lepiej wykształceni. Jeszcze w 2000 r. w grupie 25-34-latków aż 11 proc. miało wykształcenie podstawowe. Dziś to jedynie 6 proc.

To jeden z najlepszych wyników w całej wspólnocie, na podobnym poziomie znajdują się jedynie Czechy i Słowacja.

Jak pokazuje raport, dziś uczeń spędza w szkole tyle lat, co jego kolega w Finlandii, Szwecji, Czechach czy Niemczech. Krócej uczą się Austriacy, Belgowie i Włosi. Oni jednak są za Polską w wynikach międzynarodowych badań umiejętności uczniów PISA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • msl, 2015-11-25 19:54:09

    Do w.potega@neostrada.pl: A czy doliczyli tu, ile przeciętny rodzic wydaje na korepetycje, zwłaszcza mając dziecko w liceum ?
  • w.potega@neostrada.pl, 2015-11-25 11:06:11

    Polska szkoła nastawiła się na zdawanie testów OECD i im podobnych. To błąd. Najważniejszym testem jest realne życie, a w nim praca za godziwą płacę. Zarobkowa emigracja jest polskim wskaźnikiem nie tylko edukacji, ale także całej polityki, w tym społecznej. Dobrze by było żeby kolejni przedstawicie...le polskich uczelni, doradzający polskim partiom, najpierw zajęli się sobą i zlikwidowali w uczelniach feudalizm. Może ,,sami swoi", a raczej ich następcy, wreszcie zajmą się innowacyjnością (z gospodarczymi wdrożeniami), w tym przygotowywaniem nauczycieli do pracy pedagogicznej, a nie do przekazywania wiadomości? Szkoła już dawno przestała być źródłem wiedzy. Staje się miejscem uczenia się wykonawstwa zespołowych praktycznych zadań, niestety jeszcze nie polska szkoła. Nasza szkoła ciągle buduje lęki i nieufność, a to bardzo szkodzi gospodarczemu rozwojowi Polski i Polaków.  rozwiń