PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów ratuje unikatową kolekcję powozów

  • Gk/tarnow.pl    13 czerwca 2011 - 10:43
Tarnów ratuje unikatową kolekcję powozów

Samorząd Tarnowa zakupił siedemnaście zabytkowych powozów z epoki, których poprzednim właścicielem było Stado Ogierów „Białka” sp. z o.o. Kosztowały one ponad 150 tys. zł.
Dzięki zainicjowaniu przez prezydenta miasta akcji ratowania tej kolekcji możliwe jest utworzenie w przyszłości unikatowego w skali kraju zespołu muzealno-etnograficznego.

Wśród kolekcji znajdują się bardzo rzadkie egzemplarze powozów i sań, mające podobną wartość rynkową i kolekcjonerską do powozów zgromadzonych w Łańcucie.

Ich stan zachowania jest gorszy od tych z muzeów, gdyż przez wiele lat nie były konserwowane, ale dzięki odpowiedniemu programowi konserwatorskiemu istnieje możliwość przywrócenia ich do świetności.

Do najważniejszych zabytków należą: kareta coupe, bryczka milord, bryczka kawalerska, wolant paryski, koleba, sanie vis a vis i sanie muszelkowe. Pojazdy te były gromadzone w Stadzie Ogierów w Klikowej po II wojnie światowej przez dyrektora i pracowników stadniny.

Jeszcze w bieżącym roku ze środków województwa małopolskiego, które zadeklarowało wsparcie na poziomie 50 tys. zł, można będzie sporządzić opis historyczno-naukowy eksponatów, program prac konserwatorskich oraz ekspertyzy.

Część koniecznych zabiegów konserwacyjnych i remontowych będzie realizowana w porozumieniu z Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie.

Nauczyciele-specjaliści z zakresu konserwacji i obróbki drewna oraz metalu mają stosowną wiedzę i umiejętności do wykonania koniecznych prac. W kilku przypadkach konieczna będzie jednak pomoc rzeczoznawców oraz specjalistów z ośrodków muzealnych w Polsce posiadających podobne kolekcje.

Powinien zostać opracowany kilkuletni program mający na celu przygotowanie pełnej ekspozycji kolekcji w nowym otoczeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.