Tatarzy uczą się języka swoich przodków

- Pierwsza grupa Tatarów z województwa podlaskiego rozpoczęła naukę swojego etnicznego języka. Lekcje odbywają się w Białymstoku a ich uczestnicy poznają alfabet, uczą się wymowy liter a także pierwszych słów. Według Tatarów, nauka języka to powrót do korzeni.
Tatarzy uczą się języka swoich przodków

Lekcje organizowane są przez Związek Tatarów Polskich. Na realizację takiego projektu edukacyjnego otrzymał on w sumie 25,5 tys. zł dotacji państwowej i samorządowej.

Zajęcia odbywają się co niedzielę w jednej z białostockich szkół. Jak powiedział prezes Związku Tatarów Polskich, a także jeden z uczestników lekcji Jan Adamowicz, w spotkaniach uczestniczy 30 osób, w przedziale wiekowym od 10 do 50 lat. Dodał, że większość tych osób słyszała i zna pojedyncze słowa tatarskie, ale nikt nie potrafi w tym języku rozmawiać.

Według niego, to bardzo ważne, żeby móc rozumieć i rozmawiać w języku przodków, bo to buduje własną tożsamość.

- To też satysfakcja, znać język pradziadków i prababć, który ponad 400 lat temu zanikł na ziemiach polskich. To bardzo interesujące, móc do tego wrócić - dodał Adamowicz.

Na pierwszej lekcji uczestnicy poznali alfabet, liczebniki a także pierwsze słowa, jak "mama", "tata" czy "dziękuję". W alfabecie tatarskim jest 37 liter, większość z nich zapisuje się cyrylicą, pozostałe to znaki służące do zapisu dźwięków charakterystycznych dla tego języka. Adamowicz ocenił, że język jest bardzo trudny, trudna jest też wymowa poszczególnych słów, bo z niczym nie można ich skojarzyć. Dodał, że dlatego też trudno te słowa zapamiętać.

Podczas zajęć uczestnicy korzystają ze specjalnie przygotowanych dla nich materiałów do nauki języka. Korzystają też z niektórych stron z podręcznika do języka tatarskiego, który jest obecnie tłumaczony na język polski z rosyjskiego.

Na kolejnych lekcjach Tatarzy mają się uczyć m.in. podstaw gramatyki a także prostych dialogów.

- To byłoby coś pięknego, spotkać kogoś na ulicy i móc wymienić z nim kilka zdań po tatarsku - powiedział Adamowicz.

Lekcje potrwają do grudnia. Adamowicz ma nadzieję, że zajęcia uda się kontynuować także w przyszłym roku, bo zainteresowanie jest duże.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE