PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatr a kino - rewolucyjny projekt edukacyjny dla poznańskich gimnazjalistów

  • PAP    11 września 2014 - 12:26
Teatr a kino - rewolucyjny projekt edukacyjny dla poznańskich gimnazjalistów

Teatr Nowy w Poznaniu i Kino Rialto rozpoczęły projekt edukacyjny "Kinoteatr". Organizatorzy chcą pokazać uczniom szkół ponadgimnazjalnych podobieństwa i różnice między scenę teatralną i kinem. Posłużyć temu ma m.in. porównanie "Dziadów" i "Czasu Apokalipsy".
Podczas "Kinoteatru" widzowie zobaczą dwa filmy i dwie sztuki. Zostaną one połączone w pary. Pierwszą będzie spektakl "Obsługiwałem angielskiego króla" oraz film o tym samym tytule. Druga to współczesna adaptacja "Dziadów" w reżyserii Radosława Rychcika oraz film "Czas Apokalipsy" w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Po każdej z par uczniowie wezmą udział w multimedialnym wykładzie podsumowującym spektakl i film.

Czytaj też:Samorządy chcą tworzyć kina cyfrowe 

Dyrektor Teatru Nowego Piotr Kruszczyński i dyrektor Kina Rialto Piotr Zakens przyznają, że zdają sobie sprawę, iż połączenie "Dziadów" Mickiewicza i "Czasu Apokalipsy" opartego na książce "Jądro Ciemności" Josepha Conrada jest dość rewolucyjne. Organizatorzy projektu wskazują, że takie zestawienie pozwala na różne możliwości interpretacyjne oraz pokazuje, jak kino i teatr nawiązują do dzieł literackich.

Według dyrektora Teatru Nowego projekt jest bardzo potrzebny. "Po sztuce +Dwunastu gniewnych ludzi+ zorganizowaliśmy dyskusję z widzami. Jeden z nich zaniepokojonym głosem powiedział, że spodziewał się, że zobaczy film o tym samym tytule i zdziwił się, że teatr może w inny sposób pokazać taką samą historię" - dodał. "Kinoteatr" ma pomóc w przyszłości uniknąć takich nieporozumień.

Spektakle zaplanowano na październik i grudzień, a pokazy na listopad i styczeń. Pierwsza edycja projektu to pilotaż. Jeśli pomysł się przyjmie, to w kolejnym semestrze szkolnym organizatorzy powrócą do "Kinoteatru".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.