PARTNER PORTALU
  • BGK

Teleskopy już czekają na "Astro-bazy"

  • lk    23 listopada 2010 - 15:34
Teleskopy już czekają na "Astro-bazy"

W Kujawsko-Pomorskiem trwa budowa "Astro-baz" czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych.
Do wszystkich 14 miejscowości, w których powstają takie obiekty, dotarły już teleskopy Meade LX 200 14", które będą głównym wyposażeniem obserwatoriów. Samorząd województwa rozstrzygnął też przetarg na dostawę dodatkowego wyposażenia.

Wybudowane są już budynki "Astro-Baz" w Brodnicy, Rypinie, Radziejowie, Golubiu-Dobrzyniu, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. Są gotowe do montażu w pełni zautomatyzowanej kopuły, pod którą stanie teleskop główny. Zaawansowane prace budowlane trwają też w pozostałych miejscowościach biorących udział w projekcie.

Do wszystkich 14 szkół, przy których powstają "Astro-bazy" dotarł już główny element wyposażenia obserwatoriów - automatyczny teleskop Meade LX 200 14" z systemem optycznym Schmidta-Cassegraina, sterowany za pomocą pilota lub komputera i wyposażony w bazę obiektów astronomicznych. Koszt zakupu urządzenia to 37 tysięcy złotych. Zarząd województwa rozstrzygnął też przetarg na dostawę pozostałego sprzętu: teleskopu słonecznego, lornetki oraz kamery astronomicznej CCD.

Budynki "Astro-baz" wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia jednej "Astro-bazy" to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

- Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują. Budowa Astro-baz to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski ale też Europy i świata. Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych - mówi marszałek Piotr Całbecki

"Astro-bazy" będą działać na podobnej zasadzie jak "Orliki", które mimo, że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Każda z "Astro-baz" będziemiała swoich opiekunów - nauczycieli, których szkolimy już od roku. Będą oni organizować zajęcia w obserwatorium.

Czytaj też:

Ruszył projekt "Astro-Baza" 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: