PARTNER PORTALU
  • BGK

Teleskopy z Astro-baz już służą

  • RAF    15 marca 2010 - 16:05

Jeszcze w tym roku w 14 miejscowościach Pomorza i Kujaw rozpocznie się budowa „Astro-baz” czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Uczniowie szkół, przy których wybudujemy takie obiekty już korzystają z teleskopów, w które będą wyposażone "Astro-bazy". Obsługi specjalistycznego sprzętu uczą się też nauczyciele, którzy będą się opiekować obserwatoriami.
Budynki „Astro-baz” wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To autorski pomysł samorządu województwa.

W ramach przygotowań do projektu prawie wszystkie samorządy lokalne wyposażyły już szkoły w nowoczesne teleskopy. Dwa ostatnie – Inowrocław i Gostycyn - złożyły już zamówienia na takie urządzenia. Teleskopy będą dodatkowym wyposażeniem „Astro-baz”, a już teraz służą uczniom w oglądaniu nocnego nieba i zdobywaniu praktycznej wiedzy.

Równolegle odbywają się też szkolenia dla nauczycieli, którzy będą się opiekować obserwatoriami. Nauczyciele poznają wiedzę teoretyczną o budowie wszechświata, uczą się też zasad obsługi urządzeń do obserwacji nieba oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 17 marca będzie poświęcone teleskopom systemu Cassegraina. Szkolenia odbywają się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu

Władze Rypina, które włączyły się w program budowy „Astro-baz” opracowały też wyjątkowy projekt polegający na rewitalizacji i adaptacji gmachu szkoły w Rypinie oraz przestrzeni wokół niego w ścisłym związku z budową na tym terenie obserwatorium astronomicznego. Powstanie tutaj centrum fizyczno-astronomiczne, w którym oprócz „Astro-bazy” znajdą się konstrukcje astronomiczne wbudowane w elewację gmachu, ścieżka edukacyjna, orbitarium z nowoczesną salą multimedialną i wystawą poświęconą historii astronomii, a także zegar słoneczny na dziedzińcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.