PARTNER PORTALU
  • BGK

Terminy ferii zimowych 2015. Rok szkolny 2014/2015, mazowieckie, śląskie i inne województwa

  • em    17 stycznia 2015 - 12:07
Terminy ferii zimowych 2015. Rok szkolny 2014/2015, mazowieckie, śląskie i inne województwa
Fot. sxc.hu

Prawie półtora miliona uczniów (1.299.726) poszło do szkoły ostatni raz przed feriami zimowymi. Jako pierwsi wypoczywać będą wychowankowie 7633 szkół z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
W tym roku szkolnym ferie zimowe organizowane są w czterech turach. W sumie, do 1 marca (koniec ostatniej czwartej tury) od szkoły odpocznie 4.739.565 uczniów z 28.950 szkół.

Terminy tegorocznych ferii zimowych:

- 19 stycznia - 1 lutego 2015 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

- 26 stycznia - 8 lutego 2015 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;

- 2 - 15 lutego 2015 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;

- 16 lutego - 1 marca 2015 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

O tym warto pamiętać przed i w trakcie ferii!

Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty.

Na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN. W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja).

MEN rekomenduje, aby przy decydowaniu się na konkretną ofertę kierować się jej edukacyjnym charakterem, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem ciekawych miejsc, historii, a także możliwościami aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.

Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką, należy m.in.:

- skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych,

- sprawdzić, poprzez ogólnopolski rejestr www.turystyka.gov.pl czy biuro jest wpisane do rejestru działalności regulowanej.

Warto odwiedzić także stronę www.bezpiecznienastoku.pl. Powstała w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach.

Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.:

- Policji - BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

- Ministerstwa Sportu i Turystyki - Zimowa edycja akcji informacyjno-edukacyjnej "Bezpieczna Woda"

- Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Bezpieczne ferie - ważna informacja dla rodziców, opiekunów i dzieci!

- Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Bezpieczeństwo na stoku oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego -

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii zimowych w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe trwały w drugiej połowie stycznia, to wówczas w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

Organizacja ferii w jednym terminie dla uczniów ze wszystkich województw powodowała wiele perturbacji komunikacyjnych i spore kłopoty w zakresie możliwości skorzystania z ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w chętnie odwiedzanych w okresie zimy województwach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • matka, 2015-01-17 21:59:38

    Niestety ferie nie sprzyjają do spotkań rodzinnych bo terminy są różne i kuzynostwo zobaczyć się nie może i rozwijać wspólnie zimowych pasji. Kosztem rodziny nabija się kase ośrodkom wypoczynkowym i nic więcej.