PARTNER PORTALU
 • BGK

Tomasz Trela: Trybunał Stanu dla minister Zalewskiej? Więcej korzyści przyniesie jej dymisja

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    30 czerwca 2017 - 13:20
Tomasz Trela: Trybunał Stanu dla minister Zalewskiej? Więcej korzyści przyniesie jej dymisja
Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi: tylko w pierwszym roku reformy na doposażenie pracowni w szkołach podstawowych i odprawy dla zwalnianych nauczycieli wydamy 5 mln zł (fot. uml.lodz.pl)

Dziś naprawdę z korzyścią dla polskiej edukacji byłoby, gdyby osoba, która w moim przekonaniu nie jest specjalnie przygotowana, by pełnić tak odpowiedzialną funkcję, przestała to robić. Jeśli chodzi o Trybunał Stanu, to myślę, że w perspektywie czasu czeka on nie tylko minister Zalewską, ale też innych polityków PiS - tak w rozmowie z Portalem Samorządowym o słowach prof. Mirosława Handkego mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za oświatę.
 • - Za szybko, niepotrzebnie, bez konsultacji – tak mogę podsumować samą reformę, jak i pracę nad nią - sposób wprowadzania zmian w oświacie komentuje Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

• W stolicy województwa łódzkiego wydłużenie nauki w szkołach podstawowych i średnich tylko w tym roku będzie kosztowało ok. 5 mln zł. To pieniądze na doposażenie pracowni w szkołach podstawowych oraz odprawy dla nauczycieli. 

• Jak mówi Trela, to dopiero początek wydatków. Miasto już wie, że sporo wyda też na odprawy nauczycieli w ostatnim roku działania gimnazjów.

 

Jak pan skomentuje wypowiedź prof. Mirosława Handkego (ministra edukacji w rządzie Jerzego Buzka), który w jednym z wywiadów stwierdził, że Anna Zalewska powinna stanąć przed Trybunałem Stanu?

Dla systemu edukacji byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby po swoim występie w Toruniu (czerwiec 2016 – przyp. red) pani minister została zdymisjonowana. Dzisiaj oczywiście odpowiedzialnością polityczną jest Trybunał Stanu. Może kiedyś tak się zdarzy, że zajmie się działaniami minister Zalewskiej.

Natomiast wolę rozmawiać o tym, co jest tu i teraz. A dziś naprawdę z korzyścią dla polskiej edukacji byłoby, gdyby osoba, która w moim przekonaniu nie jest specjalnie przygotowana, by pełnić tak odpowiedzialną funkcję, przestała to robić. Jeśli chodzi o TS, to myślę, że w perspektywie czasu czeka on nie tylko minister Zalewską, ale też innych polityków PiS.

Których?

Zbigniewa Ziobrę, Mariusza Błaszczaka, Beatę Szydło oraz Andrzeja Dudę.  

Czego panu najbardziej żal w Łodzi, gdy spojrzy pan na zmiany w oświacie?

Gimnazjów. Nigdy nie ukrywałem, że kilkanaście lat temu nie byłem entuzjastycznie do nich nastawiony. Nie uważałem, że były najlepszym rozwiązaniem. Ale odkąd, kilka lat temu, zacząłem je obserwować, to stałem się wielkim zwolennikiem ich modyfikacji i modernizacji, a nie likwidacji. Kiedy odwiedzam gimnazja i rozmawiam z nauczycielami czy dyrektorami, to widzę w nich przygnębiające poczucie, że po siedemnastu latach ciężkiej pracy, nie dosyć, że nikt im nie powiedział „dziękuję”, to jeszcze zwraca im się uwagę, że źle uczyli młodzież i źle ją wychowali.

Czytaj więcej: Przemysław Czarnecki: Jesteśmy zdeterminowani, by doprowadzić reformę oświaty do końca

To jest bardzo krzywdząca i nieprawdziwa opinia. Znam dyrektorów gimnazjów, którzy w tych szkołach włączali światło, teraz będą je gasić. To wspaniali ludzie. Znam nauczycieli, którzy uczniom w gimnazjum oddawali nie tylko swój czas, ale i serce. Znam również uczniów, absolwentów gimnazjów, którzy dziś są doskonałymi specjalistami w swoich branżach. Kiedy ktoś próbuje wmówić mi, że gimnazja się nie sprawdziły, to jest w błędzie. Jeśli taką opinię chcemy tłumaczyć jednym przykładem, w którym pobiły się gimnazjalistki, i przekonywać, że gimnazja są złe w całej Polsce, to powiem, że w każdej szkole podstawowej, każdego dnia dochodzi do bójek. Czy to coś złego? Nie. To naturalna rzecz, że czasem tak się zdarza. Nie można generalizować.×
KOMENTARZE (15)

 • oczyścić samorządy , 2017-07-08 00:50:10

  Do sprawny samorzad 1.8: 100/100. Dość już mamy politykierów i celebrytów medialnych jego pokroju, wybieranych przez tyle lat po partyjenj linii i bazie. Mam nadzieję, że przy następnych wyborach oczyścimy wreszcie samorzady z tego typu karierowiczów-medialnych śmieci.
 • jestem z miasta :-))))))), 2017-07-08 00:31:35

  Do niepoprawny: Nie postraszy, bo ci wszyscy kolesie z towarzystwa wzajemnej adoracji idą łapka w łapkę w krytykowaniu wszystkiego, co dobre i prowadzi do lepszego, a coponiektórym, jak krytykantowi i celebrycie medialnemuz powyższego artykułu to już jęzor lata, jak łopata. A może wspomniałby sobie... znane polskie przysłowie: "Słowo z ust wyleci ptaszkiem, a powróci wałem". :-))))  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2017-07-05 23:26:30

  Do Klon: cyt: "Na szczęście są jeszcze w tym kraju osoby, które mają odwagę mówić szczerze o tym, co się dzieje. Podzielam Pana zdanie". Yes, yes, yes - Panie Kloniku, ale mnie Pan rozbawił. Do tych osób należą pewnikiem wszystkie osoby z Platformy Obywatelskiej. Zaprawdę powiadam Ci, to... elita szczerości:) SZCZERZE O TYM CO SIĘ DZIEJE??? Ha, ha, ha.... Gardzimy taką szczerością!  rozwiń