PARTNER PORTALU
 • BGK

Tomasz Trela: zapewnienia PiS, że nikt nie straci pracy przez reformę oświaty są oszustwem

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    28 czerwca 2017 - 07:35
Tomasz Trela: zapewnienia PiS, że nikt nie straci pracy przez reformę oświaty są oszustwem
Wytyczne kuratora uważam za absurdalne, nie dostosujemy się do nich - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, który odpowiada m.in. za oświatę (fot. UM Łódź)

Gdyby zmiany były rzeczywiście dobrze przygotowane i wszyscy byli z nich zadowoleni, to blisko milion Polek i Polaków nie podpisałoby się pod wnioskiem referendalnym - w rozmowie z Portalem Samorządowym mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, który odpowiada za wprowadzenie reformy oświaty w mieście.
• W środę (28 czerwca) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi podejmie decyzję w sprawie skargi miasta na decyzję Łódzkiego Kuratora Oświaty w sprawie sieci szkół.

• Tomasz Trela, wiceprezydent miast odpowiedzialny za wprowadzenie reformy oświaty, nie czeka na decyzję sądu. - I tak nie dostosujemy się do wytycznych kuratora. Uważam je za absurdalne - komentuje w rozmowie z Portalem Samorządowym. 

• Wiadomo, że w Łodzi z powodu zmian w oświacie pracę straci ok. 40 nauczycieli. Ponad 250 osób będzie miało tak zwane uzupełnienia, czyli będzie musiało pracować co najmniej w dwóch szkołach

 

***** 

W środę 28 czerwca poznacie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi odnośnie waszej skargi na decyzję łódzkiego kuratora oświaty. Jak pan sądzi, wyjdziecie z WSA zadowoleni?

Nie wiem jak do tego podejdzie WSA. To są nowe sprawy, więc nie można się wzorować na innych, podobnych z ubiegłych lat.

To niech podzieli się pan swoimi przeczuciami. Bo jeden z pierwszych wyroków, jaki zapadł w sprawie skarg „oświatowych”, dotyczący gminy Zbójna, był dla samorządu nieprzychylny. Nie obawia się pan, że jednak będziecie musieli dostosować się do tego, co kurator wam wskazał?

Nie, ponieważ nie dostosujemy się do wytycznych kuratora. Uważam je za absurdalne. Decyzja, którą podjęliśmy jest bardzo dobra. Byliśmy jedynym dużym miastem, które zdecydowało się zaskarżyć opinię kuratora oświaty do sądu. Z informacji, jakie zebrałem m.in. z Wrocławia czy Warszawy, miast, w których zdecydowano się otworzyć więcej szkół podstawowych wynika, że dziś świecą one pustkami. Nie było zainteresowania naborem. Rodzice niespecjalnie chcą przenosić dzieci do nowo otwartych szkół, ja także nie znajduję uzasadnienia, aby nowe szkoły tworzyć.

Czytaj : Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Dąbrowa Górnicza nie zgadza się z decyzją kuratorium

Zresztą prawo mówi bardzo wyraźnie: decyzję o powołaniu placówki podejmuje rada gminy. Nie kurator, nie minister, nie wojewoda, tylko radny gminy. Działamy zgodnie z literą prawa. Tak samo działaliśmy zaskarżając decyzję kuratora. Ustawodawca założył wariant, że jednostka prowadząca szkołę może się nie zgadzać z opinią kuratora. Tym samym postąpiliśmy zgodnie z tym, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości określił.

Jeden z radnych PiS zarzucił wam, że swoimi działaniami chcecie jedynie wywołać burzę polityczną.

Jeżeli ktoś nie ma argumentów merytorycznych, to najłatwiej sięgnąć po te polityczne. Wielokrotnie rozmawiając z radnymi PiS podawałem konkretne liczby, fakty. Niestety zawsze kończyło się to w ten sam sposób – póki toczyła się pyskówka polityczna, „dyskusja” trwała. Gdy nadszedł czas na poważną rozmowę o konkretach, zaczynało brakować im argumentów.

Burzę polityczną wywołała reforma edukacji. Gdyby wszystko było tak dobrze, jak wielokrotnie zapewniała Anna Zalewska, to pewnie dzisiaj nie byłoby dramatów zwalnianych nauczycieli. Pewnie nie byłoby dramatów dzieci, które przez reformę tracą swoich wychowawców, bo ci sami szukają sobie innego miejsca pracy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (21)

 • dyrektor liceum, 2017-07-06 11:08:14

  Do Krzysztof: Jeżeli umiejętność rozwiązywania testów gimnazjalnych przez absolwentów tych szkół uważasz za osiągnięcie - gratuluję głupoty.
 • SLD-owski lanser medialny, 2017-07-06 10:53:58

  JAJO CHCE BYĆ MĄDRZEJSZE OD KURY????!!!!! :-)))))))))
 • nauczyciel i urzędnik, 2017-07-05 08:23:22

  przecież ta reforma jeste bez sensu jedyny jej cel to zniszczyć to co już zbudowano w imię pisowej ideologii. W programach dokonać zmian historycznych nowych "bohaterów" niepodległości dopisać co to z bratem sowietów z Polski wypędzali, mówienie o dobrej szkole to kpina w wydaniu Zalewsk...iej, Proszę jej posłuchać chwilkę i zapisac to co mówi i przeczytać na spokojnie - zupełnie beż sensu potok słow. Ustawy oświatowe - jedno pomieszanie z poplątaniem z którego nie wiedzą jak wyjść samorządy i sami interpretratorzy czyli kuratorzy: podobne uchwały są uchylane przez wojewodów w jednym w wojwództwie a w innym przechodzą. Podstawa programowa nowa-stara z dopiskami i wielki sukces ogłoszony. A tym wszystkim którzy na samorządowców plują - kto moi Państwo odpowiada za oświatę - do kogo przyjdą mieszkańcy-rodzice jeżeli jest coś nie tak? Do ministra?  rozwiń