PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń podbija serca turystów

  • GK/torun.pl    5 maja 2011 - 12:54
Toruń podbija serca turystów

Rośnie liczba turystów odwiedzających gród Kopernika – wynika z raportu opracowanego przez Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu.
W roku 2009 było ich 1,5 miliona, a w roku następnym – już 1,6 miliona. Toruń jest jednym z niewielu miast w Polsce, które prowadzą badania ruchu turystycznego.

Z raportu wynika, że do miasta przyjeżdżają przede wszystkim przyjeżdżają mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (niemal 18%) i województw ościennych: mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego.

Najrzadziej odwiedzają Toruń mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i opolskiego.

Wśród gości zagranicznych najwięcej jest Niemców (niemal 40 proc), 17 proc. stanowią obywatele Wielkiej Brytanii, prawie 7 – Francji, ponad 5 – Hiszpanii. Zaledwie 1 proc. stanowią Grecy.

W ciągu 5 lat prowadzenia badań średnie wydatki turystów, a tym samym wpływy z turystyki do toruńskich kas wzrosły o niemal 60 proc. (z 172 zł w 2005 roku do 275 zł w 2009 roku).

W 2010 roku średnie wydatki przeciętnego turysty były o 16 zł niższe niż rok wcześniej. Turysta krajowy podczas swojego pobytu wydał średnio 202 zł, zaś turysta zagraniczny – 466 zł.

Najniższe kwoty turyści przeznaczali na komunikację, odpowiednio po 7,6 zł w przypadku krajowych i po 15,1 zł w przypadku obcokrajowców.

Goście krajowi najwięcej pieniędzy przeznaczali na gastronomię wydając średnio po 65,80 zł. Goście zagraniczni najwięcej pieniędzy wydawali na noclegi – średnio po 132,6 zł.

Najwyżej cenionym elementem zapamiętanym przez turystów jest starówka. Drugim – atmosfera miasta. Na trzecim miejscu znalazły się restauracje, puby i kawiarnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.