PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń. Przedszkola czekają na dzieci

  • JL    29 sierpnia 2016 - 09:26
Toruń. Przedszkola czekają na dzieci
Toruń na nowe oddziały przedszkolne wydał 1,3 mln zł. Fot. Pixabay.com

O 25 oddziałów więcej uruchomionych zostanie w toruńskich przedszkolach i szkołach podstawowych w roku szkolnym 2016/2017. Miasto przeznaczyło na ten cel 1,3 mln zł.
Dzięki temu na dzieci czekają jeszcze wolne miejsca. Zwiększenie liczby oddziałów było wynikiem zmian wprowadzonych ustawą z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty. Miały one wpływ na planowanie organizacji nowego roku szkolnego, gdyż liczba roczników dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym zwiększyła się o jeden.

Władze Torunia zawczasu zatroszczyły się o to, by dla przedszkolaków nie zabrakło miejsca. Nowe oddziały stworzono w 12 obiektach – w przedszkolach i szkołach podstawowych.

– Wywiązaliśmy się z tego zadania. Przygotowaliśmy potrzebne miejsca. Dla czterech oddziałów wybudowaliśmy zupełnie nowy obiekt, to Przedszkole Miejskie nr 5, a dla pozostałych zaadaptowaliśmy pomieszczenia. W szkołach podstawowych jest to 12 nowych oddziałów całodziennych dla prawie 300 dzieci. Dzięki tym działaniom rekrutację dla najmłodszych, 3-, 4-letnich dzieci zakończyliśmy na zadowalającym poziomie. W tworzenie nowych miejsc zaangażowały się także przedszkola niepubliczne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na potrzeby oddziałów przedszkolnych zaadaptowano za ponad 113 tys. zł pomieszczenia m.in. w Zespole Szkół nr 31 przy ul. Dziewulskiego. Zakres robót obejmował powstanie trzech sal przedszkolnych, w tym dwóch z bezpośrednim dostępem do węzła sanitarnego. Z części holu głównego wydzielono szatnię, zaplecze gospodarcze oraz sanitariat. Pomalowano ściany i sufity oraz wymieniono drzwi wejściowe do sal, listwy przyścienne podłogowe oraz posadzkę w nowym sanitariacie. Zamontowano także instalację oświetlenia ewakuacyjnego. Łącznie wyremontowano ok. 325 m2 powierzchni na parterze budynku.

W budżecie miasta na inwestycje i remonty oświatowe w 2016 roku zaplanowano łącznie 22,4 mln zł. W roku szkolnym 2016/2017 w przedszkolach miejskich uruchomiono o 18, w szkołach o siedem oddziałów więcej niż w roku szkolnym 2015/2016, w tym w szkołach o 11 zwiększono liczbę oddziałów całodziennych dla dzieci 3-4-letnich.

Miasto prowadzi też liczne inwestycje i remonty w obiektach oświatowych. Na remonty przeznaczono 4,5 mln zł. Łącznie w przedszkolach miejskich przygotowano 2860 miejsc w 120 oddziałach

Poza oddziałami ogólnodostępnymi prowadzona jest rekrutacja do sześciu oddziałów przedszkolnych w szkołach specjalnych, w których zaplanowano 54 miejsca.

– W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach są nadal wolne miejsca: 27 w przedszkolach, z czego 19 dla 3 i 4-latków, a pozostałe dla pięcio- i sześciolatków. Jeszcze 80 miejsc jest w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – wylicza prezydent Michał Zaleski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.