Toruń. Przedszkola czekają na dzieci

O 25 oddziałów więcej uruchomionych zostanie w toruńskich przedszkolach i szkołach podstawowych w roku szkolnym 2016/2017. Miasto przeznaczyło na ten cel 1,3 mln zł.
Toruń. Przedszkola czekają na dzieci
Toruń na nowe oddziały przedszkolne wydał 1,3 mln zł. Fot. Pixabay.com

Dzięki temu na dzieci czekają jeszcze wolne miejsca. Zwiększenie liczby oddziałów było wynikiem zmian wprowadzonych ustawą z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty. Miały one wpływ na planowanie organizacji nowego roku szkolnego, gdyż liczba roczników dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym zwiększyła się o jeden.

Władze Torunia zawczasu zatroszczyły się o to, by dla przedszkolaków nie zabrakło miejsca. Nowe oddziały stworzono w 12 obiektach – w przedszkolach i szkołach podstawowych.

– Wywiązaliśmy się z tego zadania. Przygotowaliśmy potrzebne miejsca. Dla czterech oddziałów wybudowaliśmy zupełnie nowy obiekt, to Przedszkole Miejskie nr 5, a dla pozostałych zaadaptowaliśmy pomieszczenia. W szkołach podstawowych jest to 12 nowych oddziałów całodziennych dla prawie 300 dzieci. Dzięki tym działaniom rekrutację dla najmłodszych, 3-, 4-letnich dzieci zakończyliśmy na zadowalającym poziomie. W tworzenie nowych miejsc zaangażowały się także przedszkola niepubliczne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na potrzeby oddziałów przedszkolnych zaadaptowano za ponad 113 tys. zł pomieszczenia m.in. w Zespole Szkół nr 31 przy ul. Dziewulskiego. Zakres robót obejmował powstanie trzech sal przedszkolnych, w tym dwóch z bezpośrednim dostępem do węzła sanitarnego. Z części holu głównego wydzielono szatnię, zaplecze gospodarcze oraz sanitariat. Pomalowano ściany i sufity oraz wymieniono drzwi wejściowe do sal, listwy przyścienne podłogowe oraz posadzkę w nowym sanitariacie. Zamontowano także instalację oświetlenia ewakuacyjnego. Łącznie wyremontowano ok. 325 m2 powierzchni na parterze budynku.

W budżecie miasta na inwestycje i remonty oświatowe w 2016 roku zaplanowano łącznie 22,4 mln zł. W roku szkolnym 2016/2017 w przedszkolach miejskich uruchomiono o 18, w szkołach o siedem oddziałów więcej niż w roku szkolnym 2015/2016, w tym w szkołach o 11 zwiększono liczbę oddziałów całodziennych dla dzieci 3-4-letnich.

Miasto prowadzi też liczne inwestycje i remonty w obiektach oświatowych. Na remonty przeznaczono 4,5 mln zł. Łącznie w przedszkolach miejskich przygotowano 2860 miejsc w 120 oddziałach

Poza oddziałami ogólnodostępnymi prowadzona jest rekrutacja do sześciu oddziałów przedszkolnych w szkołach specjalnych, w których zaplanowano 54 miejsca.

– W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach są nadal wolne miejsca: 27 w przedszkolach, z czego 19 dla 3 i 4-latków, a pozostałe dla pięcio- i sześciolatków. Jeszcze 80 miejsc jest w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – wylicza prezydent Michał Zaleski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE