PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruńscy radni zgodni w sprawie nowej sieci szkół

  • PAP/EM    23 marca 2017 - 15:26
Toruńscy radni zgodni w sprawie nowej sieci szkół
Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. pixabay)

Rada Miasta Torunia przyjęła jednogłośnie projekt uchwały w sprawie sieci szkół.
• W Toruniu dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych, a trzecie zostanie przekształcone w szkołę podstawową.

• Władze miasta zakładają, że nie będzie konieczne zwalnianie nauczycieli.

• Pierwsze informacje o zmianach związanych z zatrudnieniem będą znane w sierpniu, a o kosztach w październiku. Corocznie będą to nowe informacje, bo ustrój szkół będzie się zmieniał przez trzy lata.

Wcześniej przygotowany przez miejskich urzędników dokument pozytywnie zaopiniowali kurator oświaty oraz związki zawodowe.

"Sieć szkół będzie dostosowana do potrzeb uczniów, ale i oczekiwań rodziców. W naszym mieście powstanie jedna nowa szkoła podstawowa - w miejsce Gimnazjum nr 3. Pozostałe będą działały w dotychczasowym rytmie, ale oczywiście zwiększając ilość oddziałów" - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Za uchwałą dotyczącą nowej sieci szkół głosowali również radni Platformy Obywatelskiej, którzy zgłaszali jednak uwagi dotyczące kwestii zatrudnienia nauczycieli, a także kosztów nowego systemu oraz złego - ich zdaniem - przygotowania całej reformy, która według nich może zaszkodzić przede wszystkim dzieciom. Przedstawiciele PO w toruńskiej radzie miasta podkreślali również, że są przeciwni zmianom w systemie oświaty, ale ustawodawca nakłada na nich obowiązek przekształceń, od którego nie ma odwrotu.

"Mogliśmy się poruszać tylko w zakresie, który wyznaczają nam ustawy. Chcemy, żeby reforma była dla toruńskich uczniów, rodziców, a także nauczycieli jak najmniej bolesna. Wydaje się, że przygotowana sieć w naszym mieście jest optymalna i bardzo dobra, a przekształcenia odbędą się bez żadnych perturbacji" - podkreślił przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

Prezydent miasta dodał, że "nie ma jeszcze gotowych rozwiązań dotyczących kwestii tego, ile określonych zadań będą mieli poszczególni nauczyciele w różnych szkołach. Podstawa programowa będzie to regulowała, ale pojawi się również kwestia kosztów związanych z funkcjonowaniem wszystkich placówek. Myślę, że pierwsze informacje o zmianach związanych z zatrudnieniem będziemy mieli w sierpniu, a o kosztach w październiku. Corocznie będą to nowe informacje, bo ustrój szkół będzie się zmieniał przez trzy lata. Naszym założeniem jest zachowanie standardu zatrudnienia w toruńskich szkołach. Wiadomym jest jednak, że demografia działa na niekorzyść szkół".

Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 4 im. Jana Pawła II. Gimnazjum nr 2 im. gen. Elżbiety Zawackiej zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza, a Gimnazjum nr 21 im. Tony'ego Halika - do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Bojowników o Wolność i Demokrację.

Prezes zarządu oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w mieście Urszula Polak zarzuciła radnym miejskim Prawa i Sprawiedliwości upolitycznianie dyskusji dotyczącej oświaty oraz jednoznacznie zadeklarowała, że jest przeciwniczką obecnie wprowadzanych zmian - w tym likwidacji gimnazjów.

"Decyzje podjęte na poziomie parlamentu zawsze są polityczne. Musimy się odnieść do przygotowanych ustaw i robimy to w Toruniu w sposób optymalny. Nowa siatka szkół jest bardzo dobrze przygotowana" - odniósł się do tych zarzutów wiceprzewodniczący rady miasta z ramienia PiS Michał Jakubaszek.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnie istniejących zostaną wprowadzone 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.