PARTNER PORTALU
  • BGK

Tranzyt Wenus w astrobazach

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    12 czerwca 2012 - 12:39
Tranzyt Wenus w astrobazach

Jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych czyli przejście Wenus na tle tarczy Słońca obserwowały setki osób w astrobazach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Do przejścia Wenus na tle Słońca dochodzi wtedy gdy Wenus w swojej wędrówce po orbicie znajdzie się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem. Wszystkie trzy obiekty leżą wtedy praktycznie na jednej linii.

Tegoroczne przejście Wenus na tle tarczy Słońca (tranzyt Wenus) zaczęło się 6 czerwca wraz ze wschodem Słońca (około 4:22). Na tarczy Słońca pojawił się czarny, okrągły dysk, którego średnica w przybliżeniu jest 30 razy mniejsza niż średnica tarczy Słońca.

To właśnie planeta Wenus. Podczas gdy Słońce z każdą minutą wznosiło się coraz wyżej nad horyzontem, planeta Wenus zmierzała do krawędzi tarczy Słońca, z którą zetknęła się od środka około godziny 6:37 (astronomowie nazywają ten moment trzecim kontaktem).

Od tego momentu tarcza Wenus stopniowo „wychodziła” poza tarczę Słońca. Ostatni kontakt między tarczami Wenus i Słońca (jest to czwarty kontakt) nastąpił około godziny 6:54 i w tym momencie tranzyt Wenus przeszedł do historii.

Ze względu na fakt, że tranzyt Wenus był widoczny nisko nad północno-wschodnim horyzontem pokazy były prowadzone nie tylko z budynków astrobaz, ale również w pobliżu obserwatorium.

W Kruszwicy obserwacje prowadzono z Mysiej Wieży, a w Inowrocławiu również z lotniska aeroklubu. W obserwacjach wykorzystywany był różnorodny sprzęt obserwacyjny dostępny w astrobazach, w tym teleskopy przekazane niedawno przez urząd marszałkowski w ramach projektu „Regionalne Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne, Astronomiczne”.

Przejście Wenus na tle Słońca obserwowano w następujących astrobazach: Brodnica, Dobrzyń nad Wisłą, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Gostycyn, Inowrocław, Jabłonowo Pomorskie, Kruszwica, Radziejów, Rypin, Świecie, Unisław, Zławieś Wielka.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.