Trwa nabór do programu "owoce w szkole"

Do 11 września br. szkoły podstawowe zainteresowane udziałem w unijnym programie "owoce w szkole" mogą zgłaszać się do terenowych oddziałów Agencji Rynku Rolnego - poinformowała dyrektor biura wspierania konsumpcji ARR Maria Pawłowska.
Trwa nabór do programu "owoce w szkole"

W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa wydał rozporządzenie w sprawie realizacji tego programu w roku szkolnym 2012/2013. Przewiduje ono m.in., że tak jak w poprzednim roku, dzieci będą otrzymywały w każdym semestrze przez 10 tygodni po co najmniej dwie porcje owoców i warzyw.

Jak zaznaczyła Pawłowska, w skład porcji mogą wchodzić następujące produkty: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewka, słodka papryka, sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny. Dotacja do jednej porcji owoców i warzyw wynosi 1,20 zł.

Czytaj też: Zwiększą środki na "Owoce w szkole"?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra, dostawcy, którzy uczestniczyli w programie w roku szkolnym 2011/2012, nie muszą ubiegać się o zatwierdzenie na kolejny rok szkolny, ponieważ zatwierdzenie uzyskane w ubiegłym roku szkolnym jest bezterminowe.

Natomiast nowi dostawcy, którzy chcą uczestniczyć w programie w I semestrze roku szkolnego 2012/2013, powinni uzyskać stosowne zatwierdzenie dyrektora oddziału terenowego ARR do 18 września br.

Czytaj też: Program "Owoce w szkole" przynosi efekty

W Polsce program "Owoce w szkole" od momentu jego uruchomienia w roku szkolnym 2009/2010 cieszy się dużym zainteresowaniem szkół. W roku szkolnym 2011/2012 w programie uczestniczyło 9,7 tys. szkół podstawowych, w których owoce i warzywa spożywało ok. 892 tys. dzieci, czyli 72 proc. dzieci z grupy docelowej. Program jest prowadzony w klasach I-III szkoły podstawowej.

Unia przyznała Polsce na rok szkolny 2012/2013 czwarty co do wielkości budżet na realizację programu. Wynosi on ok. 12 mln euro, z czego 75 proc. pokrywa UE.

Zgodnie z założeniami programu, dzieci nie tylko spożywają owoce i warzywa, ale także uczestniczą w działaniach edukacyjnych, związanych ze zdrowym odżywianiem, a w szczególności promujących spożywanie tych produktów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE