PARTNER PORTALU
 • BGK

Trybunał może wstrząsnąć przywilejami nauczycieli

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 czerwca 2010 - 07:13
Trybunał może wstrząsnąć przywilejami nauczycieli

Samorządowcy wypowiadają wojnę Karcie nauczyciela. Radni gminy Stoszowice zaskarżyli ją do Trybunału Konstytucyjnego, który zajmie się tym 9 czerwca.
„Karta nauczyciela oraz ustawa o systemie oświaty nakładają na organy prowadzące szkoły obowiązek zatrudniania nauczycieli na określonych zasadach, co wiąże się z wyższymi kosztami usług oświatowych” – napisali samorządowcy w skardze do Trybunału. Uważają, że karta zmusza samorządy do prowadzenia placówek wbrew zasadom gospodarności, za to z maksymalnym uwzględnieniem interesów ekonomicznych nauczycieli – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sekretarz gminy Stoszowice Magdalena Tęsna-Pitner wylicza mankamenty karty: z góry określone zarobki, wiele dodatków do pensji, trzymiesięczne wakacje, roczne płatne urlopy na podratowanie zdrowia, a do tego 18-godzinny tydzień pracy. Przerost przywilejów coraz bardziej obciąża budżety gminne. Wypłacana przez państwo subwencja oświatowa nie wystarcza, by zaspokoić wydatki na edukację.

Sześciotysięczne Stoszowice musiały wypłacić pracującym w ich gminie nauczycielom 170 tys. zł w ramach tzw. jednorazowego dodatku wyrównawczego. Są w Polsce gminy, które na cele edukacyjne muszą przeznaczać aż 70 proc. budżetu. Dlatego samorządowcy coraz głośniej mówią o tym, że nauczyciele powinni być zatrudniani na zwykłą umowę o pracę, a nie gwarantowany kartą kontrakt.

Zmian w Karcie nauczyciela od lat domaga się Związek Powiatów Polskich. Wskazuje, że archaiczne przepisy wpływają na obniżenie standardów kształcenia, bo nie motywują nauczycieli.

Wszelkie dotychczasowe próby zmian tej ustawy kończyły się strajkami nauczycieli bądź zapowiedzią paraliżu pracy szkół np. w trakcie trwania matur. Być może pomoże ją zreformować wyrok Trybunału Konstytucyjnego – przewiduje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Orbilius Plagiosus , 2010-06-08 14:32:36

  Uczyłem, uczyłem, uczyłem. Ale to środowisko - w szczególności ZNP - nie potrafi samo się oczyścić z - wprawdzie nie dominujących liczebnie, ale hałaśliwych - pseudonauczycieli, którzy szkodzą nie tylko środowisku, ale - co najgorsze - edukacji w Polsce. Czas na porządki.
 • ARD, 2010-06-08 14:06:08

  belfer - jesli uwazasz ze to taki ciezki kawalek chleba... to zmien prace.
 • belfer, 2010-06-08 09:15:32

  obyś cudze dzieci /czytaj POLITYKÓW/ uczył