PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy lata Radosnej Szkoły

  • AT    28 sierpnia 2012 - 11:17
Trzy lata Radosnej Szkoły

Program rządowy „Radosna Szkoła" ma już trzy lata. Ponad milion uczniów szkół podstawowych w całej Polsce korzysta z nowych miejsc do zabawy, a ćwierć miliona dzieci w szkołach bawi się na placach zabaw powstałych w ramach programu rządowego „Radosna Szkoła".
W pierwszych trzech latach trwania programu rząd zainwestował kwotę aż pół miliarda złotych.

10 października 2012 r. mija termin składania wniosków dyrektorów szkół do organów prowadzących szkoły o wsparcie finansowe na rok 2013 na organizację  miejsc zabaw w szkole oraz szkolnych placów zabaw - informuje MEN

Czytaj też: Można jeszcze składać wnioski do "Radosnej szkoły"

Dzięki programowi dzieci uczące się w szkołach podstawowych mają do dyspozycji przyjazne, kolorowe miejsca do zabawy oraz bezpieczne, nowoczesne place zabaw. Zarówno kwota, jak i liczba uczniów korzystających z efektów programu w nowym roku szkolnym jeszcze wzrośnie. Jego realizacja trwa do 2014 roku.

W ramach programu „Radosna szkoła" organy prowadzące szkoły podstawowe otrzymują wsparcie finansowe na pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole.

Czytaj też: MEN zaprasza do "Radosnej szkoły"

Takie pomoce mogą stanowić duże, miękkie klocki, miękkie piłki w różnych kolorach i wielkościach, materace do zabaw, tory przeszkód, elementy lub zestawy umożliwiające pokonywanie wysokości, a zarazem usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprzęt spełniający funkcje edukacyjne i usprawniający małą motorykę (układanki czy kąciki tematyczne, zachęcające dzieci do zabaw i zajęć z rówieśnikami) - donosi MEN.

W ramach programu można również wyposażać miejsca, gdzie dziecko może odpocząć albo indywidualnie rozwijać swoje zainteresowania. Służyć temu może obszar sali, w którym znajdą się urządzenia pozwalające na rozwijanie uzdolnień (np. plastycznych, konstrukcyjnych), ale jednocześnie umożliwiające odpoczynek i wyciszenie w dogodnej pozycji (dzięki materacom, pufom itp.).

Ponadto za pieniądze z programu można urządzić szkolny plac zabaw, przygotowany do prowadzenia z dziećmi różnych form zajęć ruchowych (na przykład pokonywania przeszkód, wspinania, czworakowania, przeskoków, przeplotów czy zwisów).

<!-- pagebreak //-->

Plac powinien być także wyposażony w różnorodne drabinki, drążki, ścianki wspinaczkowe, pomosty, zjeżdżalnie, równoważnie, przeplotnie oraz kolorowe huśtawki. Ważne jest zastosowanie nowoczesnej, bezpiecznej nawierzchni pod urządzeniami, właściwe rozmieszczenie sprzętu znajdującego się na placu zabaw oraz przyjazne zagospodarowanie pozostałego terenu zielenią.

W zakładce „Mapa Radosnych Szkół - miejsca zabaw" oraz „Mapa Radosnych Szkół - place zabaw" na stronie www.men.gov.pl można sprawdzić, czy dana placówka skorzystała z dofinansowania w ramach programu „Radosna szkoła" na pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole oraz budowę lub modernizację szkolnego placu zabaw.

Jak przypomina MEN dyrektorzy i nauczyciele, szkół które nie znajdują się na Mapie „Radosnych szkół" wciąż mogą składać wnioski - wojewoda do 30 września 2012 roku może ogłosić nabór dodatkowy.

Resort zachęca również do odwiedzania stron internetowych kuratoriów oświaty oraz urzędów wojewódzkich lub do telefonicznego kontaktu z pracownikami zajmującymi się programem w danym województwie.

<!-- pagebreak //-->

10 października 2012 r. mija termin składania wniosków dyrektorów szkół do organów prowadzących szkoły o wsparcie finansowe na rok 2013 w zakresie miejsc zabaw w szkole oraz szkolnych placów zabaw. Natomiast do 2 listopada 2012 r organy prowadzące szkoły mogą składać wnioski do wojewodów - przypomina jednocześnie MEN,

Program „Radosna Szkoła" jest jednym z największym w historii polskiej oświaty programem modernizacyjnym (jednocześnie inwestycyjnym, remontowym i wyposażeniowym), wprowadzającym jakościowe zmiany w szkołach, a także jednym z najszybszych i najskuteczniejszych narzędzi wyrównywania stanu zasobów szkół wiejskich i miejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.