PARTNER PORTALU
 • BGK

Trzy pomorskie gminy budują wspólną szkołę i przedszkole

 • PAP/rs    7 grudnia 2017 - 16:32
Trzy pomorskie gminy budują wspólną szkołę i przedszkole
Metropolitalna Szkoła Podstawowa ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku. (Fot. Shutterstock.com)

Gdańsk i dwie sąsiadujące z nim gminy – Kolbudy i Pruszcz Gdański, wspólnie budują obiekt, w którym znajdzie się szkoła i przedszkole mające służyć dzieciom zamieszkującym te trzy gminy. W czwartek na budynkach, powstających kosztem 36 mln zł, zawisła symboliczna wiecha.
• Budowa placówki o nazwie Metropolitalna Szkoła Podstawowa rozpoczęła się w końcu kwietnia br. Obiekt, którego szacunkowy koszt wynosi ok. 36 mln zł., ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku, tak by uczniowie i przedszkolaki z terenu trzech gmin mogli zacząć w nim naukę w nowym roku szkolnym.

• Placówka będzie przeznaczona dla tysiąca uczniów oraz 125 przedszkolaków.

• Szkoła powstaje na działce liczącej prawie 1,6 ha, zlokalizowanej na terenie gminy Kolbudy, ale sąsiadującej z obszarami wchodzącymi w skład dwóch pozostałych gmin, w tym gdańskim osiedlem Kowale, które w ostatnich latach systematycznie się rozrasta.

W uroczystości udział wzięli prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wójt gminy Kolbudy Leszek Grombala oraz wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak. Jak podkreślali przedstawiciele samorządów, budowa obiektu jest pierwszą w Polsce inwestycją edukacyjną, w której udział biorą trzy gminy.

Samorządy zrzeszone są w stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i w ramach współpracy na bazie tej organizacji, w końcu 2012 roku, podpisały list intencyjny w sprawie wspólnej inwestycji.

Budowa placówki o nazwie Metropolitalna Szkoła Podstawowa rozpoczęła się w końcu kwietnia br. Obiekt, którego szacunkowy koszt wynosi ok. 36 mln zł., ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku, tak by uczniowie i przedszkolaki z terenu trzech gmin mogli zacząć w nim naukę w nowym roku szkolnym. Placówka będzie przeznaczona dla tysiąca uczniów oraz 125 przedszkolaków.

Złożą się na nią dwa 3-kondygnacyjne obiekty. Jak poinformowała w czwartek Anna Mizera-Nowicka z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu, w pierwszym z budynków znajdą się 22 sale dydaktyczne, pomieszczenia przedszkolne, świetlica i biblioteka z czytelnią dostępne także dla mieszkańców dzielnicy. W drugim obiekcie zlokalizowane zostaną sala gimnastyczna z aulą widowiskowo-konferencyjną, stołówka oraz kuchnia.

W sąsiedztwie budynków urządzone zostaną także boiska sportowe - do piłki nożnej oraz wielofunkcyjne (do koszykówki, siatkówki i tenisa), bieżnia i skocznia do skoku w dal oraz plac zabaw.

Szkoła powstaje na działce liczącej prawie 1,6 ha, zlokalizowanej na terenie gminy Kolbudy, ale sąsiadującej z obszarami wchodzącymi w skład dwóch pozostałych gmin, w tym gdańskim osiedlem Kowale, które w ostatnich latach systematycznie się rozrasta.

W imieniu trzech gmin inwestycję prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Gdańsk, jako wkład własny do umowy, wniósł też m.in. dokumentację projektową. Samorząd ten zadba również o formalności związane z przyłączeniami do sieci dostarczających media.

Generalnie udział w kosztach inwestycji został podzielony między trzy samorządy w stosunku procentowym, zależnym od liczby dzieci z danej gminy, które będą uczęszczać do placówki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.