PARTNER PORTALU
  • BGK

Tusk otworzył astrobazę i złożył życzenia dzieciom

  • PAP    1 czerwca 2011 - 11:47
Tusk otworzył astrobazę i złożył życzenia dzieciom

Premier Donald Tusk otworzył w Dzień Dziecka przyszkolne obserwatorium astronomiczne w Gniewkowie.
Jak mówił, ma nadzieję, że przez teleskopy i lunety uczniowie zobaczą także własną lepszą przyszłość. Złożył też życzenia wszystkim dzieciom w kraju.

Czytaj też: Kujawsko-Pomorskie: astrobaza gotowa

„Bardzo się cieszę, że ta wielka przygoda, która was czeka, to będzie też wielka i fajna nauka. Będę trzymał za was kciuki. Mam nadzieję, że zobaczycie przez te teleskopy, lunety i w tych komputerach także własną lepszą przyszłość” – powiedział premier, który uczestniczył w uroczystym otwarciu przyszkolnego obserwatorium astronomicznego w Gniewkowie w woj. kujawsko-pomorskim.

Czytaj też: Astro-bazy zaleją nasz kraj?

„Najważniejsze – to chciałbym powiedzieć wszystkim dzieciom dzisiaj w Polsce – żeby każdy dzień w waszym życiu był jak wielka przygoda, żeby każdego dnia każde z was czuło, że coś fajnego, nowego odkryje. Może nie zawsze to będzie planeta, ale coś ciekawego, mądrego, dobrego” – mówił szef rządu.

Wszystkim dzieciom – „oprócz tego, co tak ważne w życiu: ciepła w domu, miłości, przyjaciół w szkole, dobrych nauczycieli” – życzył, aby odkrywały coś nowego „każdego dnia – przez teleskop, ale też przez serce i umysł”.

Według Centrum Informacyjnego Rządu do września w województwie kujawsko-pomorskim otwartych zostanie jeszcze 13 podobnych obiektów. Astrobazy powstają w 14 miejscowościach: Brodnicy, Dobrzynie n. Wisłą, Gniewkowie, Golubie-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej oraz Żninie.

Każda astrobaza wyposażona zostanie w teleskop oraz stanowiska komputerowe. Pod kopułą teleskopu jednocześnie przebywać będzie mogło do 12 osób. Wszystkie szkolne obserwatoria zostaną połączone w jedną sieć teleskopów, dzięki czemu uczniowie będą mogli na bieżąco wymieniać się informacjami z prowadzonych obserwacji.

Idea budowy szkolnych obserwatoriów astronomicznych, w których uczniowie mogliby obserwować niebo, narodziła się w 2008 roku. Budowa rozpoczęła się w drugiej połowie 2010 roku. Koszt budowy obserwatoriów wyniósł 4,1 mln zł.

Środki na budowę pochodzą z funduszy samorządowych oraz dofinansowania z Unii Europejskiej. Tusk uczestniczył też w Gniewkowie w festynie z okazji Dnia Dziecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Edward, 2011-06-02 08:37:02

    To nie powiedział VAT-em w posiłki dla ubogich uczni Hańba dorosłym
  • Generalny, 2011-06-02 05:57:32

    TO POWIEDZIAŁ PREMIER RZĄDU W DNIU DZIECKA "Najważniejsze - to chciałbym powiedzieć wszystkim dzieciom dzisiaj w Polsce - żeby każdy dzień w waszym życiu był jak wielka przygoda, żeby każdego dnia każde z was czuło, że coś fajnego, nowego odkryje. Może nie zawsze to będzie planeta, ale coś c...iekawego, mądrego, dobrego" - mówił szef rządu. TO POWIEDZIAŁ DYREKTOR GENERALNY FUNDACJI "AKADEMIA ZDROWYCH PLECÓW' "Najważniejsze - to chciałbym powiedzieć wszystkim dzieciom dzisiaj w Polsce - że zrobimy wszystko by w szkołach znalazł się sprzęt do wykrywania zaburzeń sylwetki ucznia - by nie oceniano dziecka na oko w XXI wieku a wokoło szkół będą działały Gabinety likwidujące wady postawy. Nad ich prawidłowością będzie czuwała Fundacja AZP Zwracam się szczególnie do tych, którym dobro naszych dzieci leży szczególnie na sercu i poczuwają się odpowiedzialni za przyszłe pokolenia włączcie się lokalnie do działań gdyż sprawy zdrowia, rozwoju dzieci i młodzieży szkolnej, powinny stanowić przedmiot szczególnej troski nas wszystkich.  rozwiń