PARTNER PORTALU
 • BGK

Twój Ruch chce zmniejszenia liczby uczniów w szkołach

 • PAP    29 października 2014 - 18:06
Twój Ruch chce zmniejszenia liczby uczniów w szkołach

Twój Ruch proponuje małe klasy w szkołach - do 15 uczniów w klasach I-III, do 20 w klasach IV-VI i gimnazjum oraz 25 w szkołach ponadgimnazjalnych. Ma to poprawić warunki edukacji oraz powstrzymać wywołane niżem demograficznym zwolnienia nauczycieli.
Propozycję zmiany ustawy o systemie oświaty czyli tzw. projekt małych klas, autorstwa Twojego Ruchu, zaprezentowano w środę na konferencji prasowej w Gdańsku.

"To projekt adresowany do premier Ewy Kopacz w ramach jej oferty 100 dni współpracy rządu z opozycją i opozycji z rządem, który już złożyliśmy i został wysłany do premier" - powiedział przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: będą pieniądze na małe szkoły

Nowelizacja ustawy oświatowej rekomendowana przez TR zakłada, że zajęcia edukacyjne w klasach I-III szkoły podstawowej mają być prowadzone w klasach liczących nie więcej niż 15 uczniów, IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjach w klasach liczących nie więcej niż 20 uczniów, w szkołach ponadgimnazjalnych w klasach liczących nie więcej niż 25 uczniów, a w szkołach artystycznych w klasach nie przekraczających 20 uczniów.

Poseł TR Piotr Bauć i przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży tłumaczył, że celem tej nowelizacji ma być przeciwdziałanie negatywnym skutkom niż demograficznego. "Na razie niż demograficzny robi to, że małe szkoły są likwidowane, a dzieci są kumulowane do dużych szkół" - dodał.

Czytaj też: PSL chce więcej miejsc w żłobkach i opieki dla seniorów

Wyjaśnił, że mała liczba dzieci i młodzieży w klasie oznacza "dobry kontakt nauczyciela z uczniem i dobre efekty edukacyjne". Poprawia też współpracę między samymi uczniami.

Bauć uważa, że proponowane przez Twój Ruch zmiany w systemie oświaty pomogłyby zahamować redukcję etatów wśród nauczycieli.

"To są osoby, które robiły stopnie, tytuły; zdobyły doświadczenie - i to jest potencjał. Często w małych miejscowościach ta kadra pedagogiczna jest pewną grupą intelektualną, przygotowaną, żeby być liderami i wspomagać tamte społeczności. Likwidowanie szkół i wyprowadzanie nauczycieli na bezrobocie i proponowanie im, żeby otworzyli jakiś biznes jest absurdem i to jest tylko degradacja tych osób" - ocenił szef Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Zdaniem Baucia, warto wprowadzić te zmiany, ponieważ niż demograficzny w Polsce szybko nie minie.

"I jeżeli będziemy chcieć mieć lepszą edukację, to w którymś momencie staniemy przed dyskusją, jakie mamy mieć duże klasy i jak dobrze powinni być przygotowani nauczyciele. Kiedy my tych nauczycieli teraz stracimy i będziemy mieli mało szkół, to nasza oświata znów będzie kulejąca" - nadmienił poseł Twojego Ruchu.

Według propozycji TR, wprowadzenie małych klas w oświacie miałoby wejść w życie z dniem 1 września 2016 r.; z wyjątkiem szkół ponadgimnazjalnych, gdzie zmiany miałyby obowiązywać od 1 września 2017 r. i szkół artystycznych, w których mniejsza liczba uczniów miałaby pojawić się od 1 września 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • dorota, 2014-10-30 21:26:17

  proszę wziać pod uwagę również przedszkola bo tam nauczyciel nie ogarnia 25 osobowe grupy maluchów
 • podpisałem, 2014-10-30 21:23:26

  Do q-ku: Przecież samo-rządzący już teraz bez jakichkolwiek skrupułów "rozwalają" zespoły klasowe, by w ramach tzw. "oszczędności" z trzech klas III zrobić dwie klasy IV!
 • piotrek, 2014-10-30 10:32:07

  Do q-ku: nie przejmuj się spada poparcie palikociarzom więc szukają poklasku za wszelką cenę. Na szczęście za rok wybory parlamentarne i śmieszny ruch palikota zniknie ze sceny politycznej podobnie jak samoobrona i lpr