PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy: Otwarto szkołę z klimatyzacją i systemem odzyskiwania ciepła

  • PAP/AT    10 lutego 2016 - 14:14
Tychy: Otwarto szkołę z klimatyzacją i systemem odzyskiwania ciepła
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tychach to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych szkół w regionie (fot.umtychy.pl)

• W Tychach otwarto energooszczędną szkołę wyposażoną w klimatyzację i system odzyskiwania ciepła.
• Jej utrzymanie będzie teraz tańsze niż wielu innych szkół w mieście.
• Uczniowie rozpoczną w niej naukę po feriach.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tychach to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych szkół w regionie. Obiekt, jak poinformował tyski samorząd, wyposażono w klimatyzację oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, oświetlenie energooszczędne oraz system zarządzania budynkiem BMS, czyli rozwiązanie techniczne pozwalające na sterowanie instalacjami znajdującymi się w budynku szkoły.

"Uczniowie będą się uczyć w bardzo nowoczesnych warunkach. Będą mieli do dyspozycji dwie pracownie komputerowe z 48 stanowiskami łącznie, a także sale gimnastyczną i sportową, boisko z bieżnią, place zabaw, świetlice, w których będę mogły rozwijać swoje talenty" - powiedziała dyrektor zespołu Anna Damaschk.

Czytaj też: 290 mln zł w nowym naborze na energooszczędne budynki

Dodała, że jest to szkoła funkcjonalna i przyjazna dzieciom, a klimatyzacja i system ogrzewania będą na bieżąco monitorowane przez jednego z pracowników".

W nowym budynku będą się uczyć dzieci z dwóch szkół i dwóch przedszkoli (rejon Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele). Dotychczasowe budynki przedszkoli i szkół, w których uczyły się dzieci, jak poinformował Urząd Miasta w Tychach, "nie spełniały już wymagań współczesnej, nowoczesnej szkoły".

Obiekt będzie, jako dodano, o wiele tańszy w utrzymaniu niż podobne budynki szkolne o tej samej powierzchni, w których nie zastosowano takich energooszczędnych rozwiązań. "Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań zapotrzebowanie na energię w tej szkole według szacunków zmniejszy się o ponad 40 proc." - poinformował tyski samorząd.

Na wybudowanie szkoły miasto otrzymało ponad 6 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu LEMUR - Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej. Całkowity koszt inwestycji realizowanej od sierpnia 2014 roku wyniósł ponad 22,6 mln zł.

W nowym budynku szkoły o powierzchni ponad 5,6 tys. mkw. oprócz klas, pracowni komputerowych, świetlic powstały też pracownie językowe, jadalnie, bawialnie dla młodszych dzieci i biblioteka szkolna.

W części sportowej uczniowie i nauczyciele będą mieli do dyspozycji dużą salę gimnastyczną z trybunami, zapleczem sportowym i biurowym oraz małą salę gimnastyczną z zapleczem sportowym.

Przed budynkiem szkoły powstał plac zabaw dla dzieci młodszych (wyjście bezpośrednio z sal) oraz teren rekreacyjny dla dzieci starszych. Obiekt w całości przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wykonano również szereg prac drogowych. Powstała m.in. droga dojazdowa do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - o długości ok. pół kilometra oraz z chodnikami dla pieszych. Wybudowano też przejścia dla pieszych oraz skrzyżowanie na połączeniu ulic Miłej i Pogodnej. Wartość tego zadania to ok. 1,5 mln zł.

W nowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym uczyć się będą dzieci z dwóch innych przedszkoli i dwóch szkół z rejonu Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele. Do przedszkola będzie mogło uczęszczać do 225 dzieci (9 oddziałów dla 25 dzieci), do szkoły podstawowej - 432 uczniów (18 klas po 24 dzieci).

Cztery budynki po dwóch przedszkolach i dwóch szkołach, zostaną zagospodarowane na inne cele. Jeden z nich zostanie zagospodarowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach, inny zostanie wydzierżawiony zostanie na rzecz Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.