PARTNER PORTALU
  • BGK

Tysiące nauczycieli do zwolnienia. Niż i reforma zrobią swoje

  • PAP/Gazeta Wyborcza    10 czerwca 2016 - 07:41
Tysiące nauczycieli do zwolnienia. Niż i reforma zrobią swoje

Ten rok będzie wyjątkowo trudny, bo do zwolnień wynikających z niżu dojdą te spowodowane wycofaniem się rządu PiS z posyłania sześciolatków do szkół (fot.fotolia)

Co najmniej 7 tys. nauczycieli już zwolniono. Drugie tyle pójdzie na wcześniejsze emerytury, a 2-3 tys. młodych nauczycieli szkoły nie przedłużyły kontraktów. To efekt niżu demograficznego i zatrzymania sześciolatków w przedszkolach.
Jak pisze "Gazeta Wyborcza" w Polsce pracuje ponad 600 tys. nauczycieli. Niż demograficzny spowodował, że w ostatnich latach w szkołach było coraz mniej uczniów. W latach 2012-14 pracę straciło ok. 20 tys. osób.

Czytaj też: Zalewska: Nauczyciel w szkole od 8 do 15 to wymóg cywilizacyjny

Ten rok będzie wyjątkowo trudny, bo do zwolnień wynikających z niżu dojdą te spowodowane wycofaniem się rządu PiS z posyłania sześciolatków do szkół. Wstępne szacunki Związku Nauczycielstwa Polskiego mówiły nawet o 15 tys. nauczycieli, którzy stracą pracę.

Sytuacja nauczycieli nie poprawi się w kolejnych latach szkolnych – zaznacza dziennik. "Zwolnienia będą plagą przez najbliższych 12 lat. Gdy tegoroczne pierwszaki pójdą do czwartej klasy, z powodu mniejszej liczby klas ubędzie godzin dla matematyków, historyków czy nauczycieli przyrody. Potem problem przesunie się do gimnazjów i szkół średnich" – podsumowuje gazeta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.