Tysiące szkół do zamknięcia

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 21-09-2012
  • drukuj
Do 2014 roku w Polsce może zostać zlikwidowanych nawet pięć tysięcy szkół - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To efekt niżu demograficznego i pustych kas samorządów.
Tysiące szkół do zamknięcia

Z danych zebranych przez gazetę w 14 województwach wynika, że od września nie ruszyła nauka w 1,5 tys. placówek. Łącznie w ciągu ostatnich sześciu lat samorządy zamknęły ponad 4,7 tys. szkół.

Na tym nie koniec. Zdaniem cytowanej przez gazetę Aliny Kozińskiej-Bałdygi z Federacji Inicjatyw Oświatowych, z danych samorządów wynika, że w ciągu dwóch najbliższych lat likwidacją zagrożonych jest 5 tys. szkół, w tym 4 tys. to podstawówki i gimnazja w małych miejscowościach.

Samorządy tłumaczą, że likwidacja szkół, chociaż trudna pod względem społecznym, jest dla nich jedynym sposobem na ochronę budżetów.

Czytaj też: Likwidacja szkoły nie może być zaskoczeniem

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ja myślę, że cały rocznik można spokojnie zmieścić na najbliższym pustym stadionie, a szkoły sprzedać, bo samo-rządzący cierpią na brak finansów. Przy wyżu lat 80-tych na szkoły jakoś starczało, a teraz nie starcza?

podpisałem, 2012-09-21 21:19:43 odpowiedz

Moja podstawówka liczyła około 100 uczniów, na 8 klas. Była średniej DUŻA jak na tamte czasy. Teraz 300 uczniów w szkole podstawowej to standard? To jest moloch i kpina. Samorządowcy traktują samorządy jak własne poletka do utrzymywania swoich etacików. Ciągle tylko słyszymy: "my płacimy",... "my ponosimy koszty". Jacy kurna "MY"??? Swoje pieniądze wydajesz? Jak nieudolnie zarządza się finansami to taki jest efekt. rozwiń

asdf, 2012-09-21 19:27:19 odpowiedz

Zaborcom opłacało się utrzymywać szkoły w małych miejscowościach. Naszym nie...Niech dzieci sobie dojeżdżają 30 km....

JA, 2012-09-21 18:43:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE