PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchodźcy: Czy szkoły potrafią przyjąć ich dzieci?

  • PAP/JL    22 września 2015 - 07:21
Uchodźcy: Czy szkoły potrafią przyjąć ich dzieci?

MEN nie ma koncepcji kształcenia dzieci uchodźców i współpracy z ich rodzicami. Fot. Pixabay.com

O stworzenie koncepcji kształcenia dzieci uchodźców apelują do premier Ewy Kopacz prezes ZNP Sławomir Broniarz i szefowa PAH Janina Ochojska.
Odnosząc się do apelu, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, powiedziała, że system edukacji jest przygotowany na dzieci cudzoziemskie, w tym dzieci uchodźcze i muzułmańskie, gdyż takie już się uczą w polskich szkołach.

– Gdy będzie decyzja, czy w ogóle pojawią się kolejne, trzeba będzie reagować punktowo i pracować z konkretnymi nauczycielami, w konkretnych szkołach i środowiskach – podkreśliła minister.

Jak kształcić dzieci uchodźców?

Autorzy listu poinformowali, że nie mogą zgodzić się z minister edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską, która w ostatnich dniach powiedziała, że szkoły przygotowane są na przyjęcie dzieci uchodźców.

„Przygotowanie szkół nie polega na zapewnieniu miejsca w klasach, kolorowego papieru i ołówków. ZNP od kilku lat ma honor współpracować z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką edukacji, kierowanej do imigrantów i uchodźców. Z raportów i artykułów publikowanych przez te organizacje oraz przez ZNP wyłania się obraz bardziej złożony” – czytamy w liście do premier.

Czytaj też: Powstał bank ofert pomocy dla imigrantów

Autorzy listu uważają m.in., że należy już dziś przystąpić do stworzenia koncepcji kształcenia dzieci uchodźców i współpracy z ich rodzicami.

„Należy także przygotować szkolenia dla nauczycieli z placówek, do których dzieci te zostaną skierowane oraz zaprojektować działania adresowane do społeczności lokalnych, w których znajdują się te placówki” – ocenili sygnatariusze listu.

Czytaj też: Zanim przyjadą uchodźcy

Wspólnie zadeklarowali, że w krótkim czasie przy współpracy organizacji z krajów od dawna przyjmujących uchodźców mogą zorganizować konferencje, seminaria i zespoły robocze w celu wypracowania modelu kształcenia dzieci uchodźców w Polsce oraz że są gotowi we współpracy z uczelniami wyższymi oraz placówkami doskonalącymi podjąć się przygotowania nauczycieli.

Edukacja uchodźców to luksus

W liście do premier prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz napisał, że ZNP z wielką przykrością i zażenowaniem śledzi tzw. dyskusję na temat przyjęcia w naszym kraju uchodźców z regionów objętych działaniami wojennymi. Podpisy pod listem złożyły też szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska oraz prezeska Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej Agnieszka Kozakoszczak.

Jak przypomniano w liście, ostatni raport UNICEF podaje, że w wyniku konfliktu w Syrii miejsca pracy opuściło 52 tys. nauczycieli, a 2,4 mln dzieci nie ma dostępu do szkół.

„W obliczu konfliktów zbrojnych edukacja uchodźców traktowana jest często jako luksus. A przecież prawo do edukacji jest jednym z podstawowych praw człowieka, jest też dla ludzi zmuszonych do porzucenia własnych domów, czynnikiem niezbędnym dla odbudowania ich nadziei i poczucia godności. Wśród uchodźców są rodziny, a także dzieci pozostające bez opieki, które utraciły wszystko i zostały po prostu pozostawione gdzieś w Europie. Potrzebują przyjaznego powitania w środowisku bezpiecznym i troskliwym” – napisali sygnatariusze listu.

Zwrócili uwagę, że edukacja pomaga dzieciom, młodym ludziom i dorosłym, którzy są zagrożeni marginalizacją, stanąć na własnych nogach, wyzwolić się z biedy i w pełni uczestniczyć w życiu społecznym z perspektywą zbudowania lepszej przyszłości.

„Zatem instytucje oświatowe, szkolne społeczności, nauczyciele i ich związki zawodowe powinny – pozostając w zgodzie z prawem międzynarodowym – odgrywać znaczącą rolę w niesieniu pomocy tym ludziom, w podnoszeniu poziomu zrozumienia czym są poszanowanie godności ludzkiej i prawa człowieka, niezależnie od jego statusu prawnego” – czytamy w liście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • no tak, 2015-09-22 14:01:49

    Jest rozwiązanie dla bezrobotnych w Polsce - jak się ustawić ? zostać "uchodźcą" i brać ponad 4 tysiące złotych miesiecznie plus darmowe mieszkanie i inne dodatkiNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: