PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchybienia w pracy ośrodka w Tarnowskich Górach

  • PAP    2 września 2011 - 19:40

Kontrola Śląskiego Kuratorium Oświaty wykazała uchybienia w pracy specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Tarnowskich Górach.
Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach kontrolowało specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy w Tarnowskich Górach od poniedziałku do środy. W piątek przedstawiło wnioski pokontrolne.

Jak poinformowała rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk, główne zarzuty dotyczą m.in. „zatrudniania na stanowisku wychowawcy internatu osób bez wymaganych kwalifikacji, brak nadzoru dyrektora ośrodka nad dokumentacją prowadzoną przez nauczycieli i nad dokumentacją prowadzoną przez kierownika internatu i wychowawców”.

W trakcie kontroli sprawdzono także działanie monitoringu. „Był wykorzystywany tylko w sytuacjach świadczących o dewastacji mienia lub bójek. Nie ma procedur, które określałyby systematyczność przeglądania materiału z monitoringu” – powiedziała Wietrzyk.

Dodała, że na liście uchybień znalazły się także: „brak współpracy między wychowawcami internatu a nauczycielami prowadzącymi zajęcia w szkole”, „słaba współpraca psychologów i pedagogów”.

Poinformowała również, że „kuratorium wnioskuje do dyrektora specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Tarnowskich Górach o wyciągnięcie konsekwencji personalnych wobec niektórych pracowników”.

Kontrola jest związana z zatrzymaniem 24 sierpnia 45-letniego mężczyzny, który następnego dnia usłyszał zarzut wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej i trafił do aresztu.

Mężczyzna ten „został przystosowany do pracy woźnego. Ukończył kurs jako osoba z lekkim upośledzeniem umysłowym” – powiedziała w piątek zastępca prokuratora rejonowego w Tarnowskich Górach Halina Barwinek-Folek.

Sprawa dotyczy upośledzonego chłopca, który obecnie ma czternaście lat. Chłopiec miał być wielokrotnie wykorzystywany seksualnie przez woźnego.

W sierpniu podczas przesłuchania podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził skruchę. Grozi mu 12 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie trwa. Prokurator powiedziała, że przesłuchiwani będą zarówno pracownicy ośrodka jak i wychowankowie, którzy mogli mieć styczność z 45-letnim mężczyzną.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.