PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczą jak żyć w religijnym tyglu

  • PAP    29 grudnia 2011 - 08:35
Uczą jak żyć w religijnym tyglu

W Białymstoku ruszyła druga edycja warsztatów "Religie Podlasia" prowadzonych przez miejskie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W pierwszej, w ciągu trzech miesięcy, wzięło udział ponad tysiąc osób zainteresowanych różnymi wyznaniami obecnymi w regionie.
Celem warsztatów, jak mówią organizatorzy z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, jest zapoznanie uczestników z religiami, których przedstawiciele żyją obecnie lub licznie zamieszkiwali w przeszłości tereny obecnego województwa podlaskiego. To pięć wyznań: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam i judaizm.

Warsztaty skierowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Pierwsza edycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Teraz Centrum wpisało je w swoją stałą ofertę i prowadzi nabór na kolejne zajęcia.

Jak powiedziała koordynatorka warsztatów Anna Talarczyk z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu trzech miesięcy, od września, w warsztatach uczestniczyło ok. 1,1 tys. uczniów, co skłoniło organizatorów do ich kontynuowania. Taką potrzebę zgłaszali też nauczyciele, którzy chcieli przyprowadzić na zajęcia swoje klasy, ale nie było już wolnych terminów.

Oprócz warsztatów prowadzonych w Centrum, placówka udostępniła na swojej stronie internetowej materiały dla nauczycieli. Jest wśród nich scenariusz lekcji, którą można przeprowadzić w szkole, można wydrukować pomoce dydaktyczne, jak zdjęcia poszczególnych świątyń. To także zeszyt ćwiczeń dla uczniów, w którym znajduje się m.in. słownik wyjaśniający nazwy i pojęcia związane z daną religią.

Województwo podlaskie uważane jest za jedno z najbardziej zróżnicowanych narodowościowo i religijnie. Są tu m.in. największe w Polsce skupiska prawosławnych oraz polskich wyznawców islamu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.