PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczelnie i szkoły w "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej"

  • PAP    20 stycznia 2014 - 19:05
Uczelnie i szkoły w "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej"

Sześć najważniejszych krakowskich szkół wyższych będzie uczestniczyć w projekcie pilotażowym "Małopolskiej Chmury Edukacyjnej", którego celem jest przekazywanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych wiedzy i osiągnięć uczelni przy wykorzystaniu internetu.
W poniedziałek przedstawiciele władz województwa małopolskiego oraz rektorzy uczelni podpisali umowę partnerską dotyczącą realizacji projektu. Wezmą w nim udział: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. Liderem projektu jest AGH.

"Wierzę, żenowoczesny model nauczania" - ocenił marszałek województwa Marek Sowa.

Czytaj też:  Krakowskie uczelnie i szkoły w programie Małopolska Chmura Edukacyjna

Według władz regionu o wadze tego przedsięwzięcia świadczy zainteresowanie szkół, które chcą do niego przystąpić. Akces do programu zgłosiło 15 samorządów: gmin i powiatów prowadzących szkoły w całym regionie.

"Małopolska Chmura Edukacyjna" zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegająca na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

Zdaniem przedstawicieli projektu pilotażowego, który będzie realizowany w latach w latach 2013-2015, przyczyni się on do podniesienia poziomu nauczania, a uczniowie będą mieli kontakt z nauką, będą mogli rozwinąć logiczne myślenie i umiejętność pracy w zespole oraz rozwinąć najważniejsze kompetencje.

"Chmura" ma też zachęcić uczniów do podejmowania kierunków studiów zgodnych ze specjalizacjami określonymi w strategii Małopolski oraz wyrównywać dostęp do wiedzy i nauki w całym regionie.

W ramach projektu powstanie platforma multimedialna, która umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni.

W ocenie przedstawicieli uczelni, dzięki współpracy ze szkołami będą one mogły skuteczniej wyławiać wśród uczniów talenty i osoby z pasją naukową.

Projekt "Małopolska Chmura Edukacyjna" jest jedynym z najważniejszych projektów wpisanych do Programu Strategicznego Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy. Docelowo program obejmie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Małopolsce i będzie realizowany do 2020 roku.

Całkowity koszt projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 7,6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 6,45 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gosc, 2014-02-13 11:28:47

    To ja proszę o poprawną i zrozumiałą definicję "chmury", bo jak dla mnie to nazwa takowa została wykuta przez marketingowców, którzy nie mają bladego pojęci a czym mówią. Przecież już wcześniej można było coś zapisać coś pobrać z serwerów i nikt tego chmura nie nazywał....  rozwiń